logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Největší překvapení, zklamání nebo nejlepší zápasy mistrovství světa pohledem experta.

Kamil Kyzlík, externí expert webu Czechbadminton.cz a vítěz celosvětové hry BadmintonStar, hodnotí 19. mistrovství světa jednotlivců:

Vzhledem k tomu, že mi okolnosti neumožnili turnaj osobně navštívit, byl jsem odkázán na ostatní zdroje v čele s BWF on-line kanálem. Což je ostatně fantastická záležitost ze strany Světové badmintonové federace ve snaze zvýšit propagaci našeho sportu ve světě.

Největší překvapení turnaje
1)
Chris Adcock/Imogien Bankier
Evropa se po dvou letech dočkala svého finálového zástupce. To by samo o sobě zas takové překvapení nebylo, ovšem to, že se jím stal mladý a poměrně neznámý pár Adcock/Bankier, bylo skutečným překvapením. Skotsko-anglická fúze přinesla skvělé čtení hry na síti ze strany partnerky a nekompromisní smeče od jejího parťáka mixéra. Oba se navíc nechali zdravě "pobláznit" atmosférou domácího šampionátu, což působilo příjemně. Především jejich semifinálová výhra nad Indonésany je velmi cenná. Britové již vidí tento pár jako aspiranta na olympijskou medaili, tak můžeme dále sledovat, zda tento skvělý výsledek budou schopni pravidelně potvrzovat i na následujících turnajích.


Adcock - Bankier. 
 
2)  Kevin Cordon
Zástupce Severní či Jižní Ameriky ve čtvrtfinále se moc často nevidí, pokud se za ním neskrývá naturalizovaný Tony Gunawan. Kevinova hra založená na tvrdých smečích a lehkém pohybu byla příjemným osvěžením pro badmintonové fanoušky. Především jeho výhra nad Long Chenem hned v prvním kole způsobila naprostou senzaci, ale o tom až dál.

3) 
Přenosy na Nova Sport
Velmi příjemné překvapení, i když přenosy trošku "vycpávaly" vysílací čas mezi fotbalem a fotbalem či případně přenosem z brněnského Masarykova okruhu. Je nad slunce jasné, že komentátorské legendě Gill Clark s podporou dánské hráčské legendy Mortena Frosta konkurovat prostě nemohli, ale příprava a snaha komentátora byla patrná. Někdy musí být poprvé a rozhodnutím pro spolukomentátora Petra Koukala, především toho mladšího, si rozhodně výrazně pomohli. Zvláště pro diváky, kteří badminton v TV sledovali poprvé, byly komentáře rozhodně srozumitelné a přínosné.

Největší zklamání turnaje
1) Chen Long
Od pátého nasazeného singlisty se na šampionátu čekaly velké věci i vzhledem k jeho předchozí formě. Jenže nováčkovská daň, kterou zaplatil, byla asi stejně vysoká, jakou odváděli Švédové v 70. letech 20. století ze svých příjmů.
 
2) Chen Wen Hsing - Chien You Chin
I přes svou 2. pozici mezi nasazenými deblistkami se od tohoto páru nečekalo, že by měl narušit plánované čínské finále. Stejně tak se ovšem nečekala jejich hladká porážka hned v prvním zápase.
 
3) Osobní prohra
Trefil jsem méně vítězů než šéfredaktor czechbadmintonu.

Nejzajímavější zápasy 
1) Lin Dan – Lee Chong Wei
Když máte ve finále jakéhokoliv turnaje tyto dva "mistry", je to záruka velké podívané a tentokráte s puncem turnaje mistrovství světa. Po téměř 1,5 hodině skvělého "maratonu" a urputného boje v nadpozemském tempu přišel závěrečný Malajcův úder do sítě a Lin Danovo vítězné salutování. Pro Lee Chong Weie může být snad útěchou, že prohrál v jednom z nejlepších zápasů historie.


Lin Dan.
 
2) Peter Gade – Tien Minh Nguyen
Nikdy předtím jsem neviděl Petera mezi výměnami v hlubokém předklonu oddychovat, a to ne jednou! Vietnamec byl přesvědčen, že čím delší výměny, tím zajímavější podívaná pro diváky. Jeho neskutečný fyzický fond podtrhuje i fakt, kdy ve třetím setu při pauzách ani neodcházel z kurtu. Jenže podstatným faktorem ovlivňujícím výsledek je herní myšlení a v tom byla dánská ikona výrazně napřed. Peterova zkušenost se projevila nejlépe v okamžiku, kdy při nepříznivém stavu začal podávat pro sebe naprosto netradičně dlouhými podáními. Tím se mu povedlo soupeře poněkud vykolejit a výrazně zkrátit výměny. Než si Nguyen na tuto variantu stihl zvyknout, bylo už rozhodnuto.
 
3) Kevin Cordon – Chen Long
Výsledek tohoto zápasu byl zřejmě největším překvapením tohoto šampionátu, ale zamysleme se, proč tomu tak bylo. Na jedné straně nutno pochválit Kevina, který do zápasu vlítnul nejen s nadšením, ale i úžasnou přesností. Neměl co ztratit a nervozita na něm byla znát až ke konci, když už jeho senzace byla nadosah. Na výkonu Long Chena se zřejmě příliš podepsala nervozita z jeho prvního startu na mistrovství světa. Ale ještě více bych neúspěch připsal čínským trenérům. Xia Xuanze mistrovství světa sice jako hráč vyhrál, ale svého svěřence na tento zápas zřejmě absolutně nepřipravil, co se taktiky týče. Long Chen asi ani netušil, jaký styl hry od soupeře má očekávat. A ani v průběhu zápasu nebyla znát nějaká zásadní změna herního stylu ze strany Číňana, a tak hrál i nadále se svým soupeřem jen vyrovnanou partii, ve které nakonec neuspěl.

Kevin Cordon.

Splnili očekávání
1) 
Čína
5 zlatých medailí z minulého mistrovství badmintonová bašta obhájila a i přes pár dílčích neúspěchů - kromě již zmiňovaného Chen Longa třeba nasazená jednička Wang Shixian - mohou být čínští političtí pohlaváři s reprezentací své země spokojeni.
 
2) Peter Gade
Semifinále jsem od něj díky poměrně příznivému losu očekával, jeho poměrně vyrovnaný zápas s Lin Danem už byl jen třešničkou na dortu. Navíc předvedl na svůj věk úžasnou fyzickou připravenost, takže nezbývá než smeknout.


Peter Gade.
 
3) Dánsko
I když nakonec získala tato evropská velmoc pouze jeden bronz, je nutno připomenout 6 zástupců ve čtvrtfinále, a to v každé disciplíně alespoň jednoho. Nechme se překvapit, jak dopadne u Hamletů generační výměna, která se chystá zřejmě po olympiádě.
 
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading