logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Lacina. Foto: rodinný archiv.

Obrovská pocta pro jednoho z otců českého badmintonu Petra Lacinu. Byl uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů

Šestasedmdesátiletý bývalý badmintonista, devatenáctinásobný mistr ČR a úspěšný trenér Petr Lacina byl během čtvrtečního 8. Slavnostního večera trenérů v pražském kině Lucerna uveden do Síně slávy. Galavečer pořádala Česká trenérská akademie a Unie profesionálních trenérů ČOV. 

Aktuální článek o trenérech oceněných během čtvrtečního galavečera čtěte zde

Petr Lacina, jehož na toto ocenění navrhl Český badmintonový svaz, se tak zařadil po bok mnoha významných, až legendárních trenérů ze všech sportovních odvětví. Jsou jimi například český fotbalista 20. století Josef Masopust, Ivan Hlinka, olympijský vítěz z Nagana, Stanislav Frühauf, jenž stál za úspěchy běžkařky Kateřiny Neumannové, či další velká jména hokejové historie Vladimír Vůjtek či Luděk Bukač.
 
Přehled všech členů Síně slávy Unie profesionálních trenérů najdete zde.
 
Medailonek Petra Laciny, který byl použit při uvádění Petra Laciny do Síně slávy ČBaS v roce 2006 a který aktualizoval předseda svazu Martin Osička, si můžete přečíst níže. S čerstvým členem Síně slávy panem Lacinou připravujeme i rozhovor.
 
Petr Lacina, 76 let
Narodil se 12. prosince 1943 v Praze. Již od mládí projevoval zájem o sport. Jako devítiletý začínal hrát tenis na dvorcích Dynama Praha (pozdějších Spojích), plaval ve Slavii VŠ Praha a v zimě hrál závodně lední hokej. Ve svých čtrnácti letech v roce 1957 vyměnil tenisovou raketu za badmintonovou a v jednom z prvních oddílů v republice, Spojích Praha, začala jeho úspěšná badmintonová kariéra. 
 
Petr je držitelem devatenácti titulů mistra republiky v individuálních disciplínách. Svůj první mistrovský titul v kategorii dospělých získal v necelých osmnácti letech v roce 1960, a to hned ve všech třech kategoriích – dvouhře mužů, čtyřhře mužů a smíšené čtyřhře. Naopak na poslední tituly dosáhl o šestnáct let později v roce 1976 ve dvouhře mužů a smíšené čtyřhře. Mnohokrát byl členem družstva Spojů Praha, které vyhrálo nejvyšší republikovou soutěž družstev I. ligu. 

Petr Lacina je devatenáctinásobným národním mistrem ve všech disciplínách. Foto: rodinný archiv.
 
Přibližně patnáct let se účastnil zahraničních soutěží jako člen reprezentačního družstva dospělých. K jeho největším zahraničním úspěchům patří 5. místo ve dvouhře mužů na mistrovství Evropy dospělých v roce 1970 ve Walesu a 1. místo ve dvouhře mužů na mezinárodním mistrovství Rakouska v roce 1972. Byl rovněž členem reprezentačního družstva, které v roce 1973 vyhrálo Helvetia Cup, což byla v té době vrcholná soutěž evropských družstev.
 
Po ukončení hráčské kariéry se začala naplno rozvíjet jeho trenérská činnost. Petr působil v letech 1980 až 1983 jako trenér dospělé reprezentace, se kterou dosáhl řady mezinárodních úspěchů. Byly opřeny o výkony jednotlivců, jakými byli Michal Malý, který za tyto tři roky dokázal vyhrát osm mezinárodních mistrovství ve dvouhře mužů v různých evropských státech, Miroslav Šrámek, Karel Lakomý a Alena Nejedlá. Ti všichni byli pravidelnými medailisty na mezinárodních turnajích.
 
Po tomto reprezentačním působení se Petr naplno začal věnovat trénováním svých dvou dcer, které dovedl až na samé vrcholy. Jitka Lacinová, provdaná Gasparová, je do této doby nejúspěšnější hráčkou s nejvíce tituly mistra republiky ve dvouhře, čtyřhře a smíšené čtyřhře, kterých nasbírala 18. Svoji druhou dceru Evu Lacinovou dokázal Petr dostat až na olympijské hry do Barcelony v roce 1992, kde společně s Tomaszem Mendrekem byla historicky první českou hráčkou v badmintonu pod pěti kruhy. Souběžně s tím se Petr Lacina staral i o další rozvoj badmintonu v ČR v podobě výstavby jedné z hal v Praze na Balkáně.
 
Poté, co Petr ukončil svojí trenérskou aktivitu v badmintonu, na sport určitě nezanevřel a stal se průvodcem a kustodem svého vnuka Michaela Gaspara a svou podporou mu pomohl až do reprezentace hráčů v ledním hokeji. Michael reprezentoval naši republiku na loňském MS hráčů do 20 let, takže Petr Lacina nevychoval jen úspěšné badmintonisty, ale stará se i o úspěšného hokejistu.   
 

Zajímavost: Během galavečera v kině Lucerna byl Trenérem roku 2019 v individuální kategorii zvolen kouč zlatého judisty Lukáše Krpálka, jenž se jmenuje... Petr Lacina!
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading