logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Paříž viděla velký šampionát: Osm čínských šampiónů a českou snahu o velký úspěch.

18. Mistrovství světa v badmintonu skončilo. Paříž viděla velkolepý šampionát. Osm čínských vítězů pod Vítězným obloukem, rozkročených nad celým badmintonovým světem jako sloupy Eiffelovy věže, rozzářených do velikosti jako Champs-Elysées v noci.
 
Dominance jednoho státu nad jinými není nikdy dobrá – koneckonců, naše národní dějiny jsou toho důkazem. A sport není výjimkou.
 
Čínský systém je takřka neomylný. Děti v předškolním věku jsou odděleny od rodin, umístěny do tréninkových center, ze kterých po přibližně patnácti letech každodenního drilu vycházejí na operační sály, nebo na stupně vítězů jakékoliv sportovní akce. Tomu lze konkurovat jedině větším stupněm nadanosti, momentálním štěstím a nebo selháním čínských borců. Nic z toho v Paříži nenastalo. Čína podruhé v historii světových šampionátů zvítězila ve všech pěti disciplínách.
 
Při přípravě informací, volbě témat nebo psaní článků jsme vsadili na dva prvky. Zatímco úspěch čínských reprezentantů jsme očekávali, v úspěch českých hráčů jsme doufali.
 
Už samotný fakt, že sedm českých reprezentantů se kvalifikovalo na mistrovství světa musíme brát jako nezpochybnitelný úspěch. Ten se ale s každým vyhraným zápasem zvyšuje. Zvyšuje se atraktivita sportu; laicky řečeno je víc vidět. Za stávající situace mohli na mistrovství světa z českých hráčů uspět jen Petr Koukal a Kristína Ludíková. Oba nebyli daleko od velkého úspěchu, Koukal mohl porazit finalistu All England a dvanáctého nasazeného, Ludíková mohla postoupit mezi šestnáct nejlepších na světě a patřit mezi šest Evropanek, kterým se to povedlo.
 
Nezbývá než věřit, že v Londýně bude lépe, za rok na mistrovství světa a za dva na olympijských hrách. Čeští hráči asi nejlepší čínské hráče neporazí, ale o velkém úspěchu bychom už nemuseli snít nebo o něm jen mluvit s pověstným kdyby. Mohli bychom ho i zažít. Nahlas si vítězně zařvat a nadšeně gratulovat těm nejlepším z nás.
 
A čínské hráče snad porazí někdo jiný. Pokud ano, je čas začít věřit, že mimozemšťané jsou opravdu i mezi námi.

Výsledky finálových zápasů 18. Mistrovství světa v badmintonu
 
Dvouhra mužů
Chen Jin (4., Čína) vs. Taufik Hidayat (5., Indonésie) 21:13 a 21:15
 
Dvouhra žen
Lin Wang (7., Čína) vs. Wang Xin (3., Čína) 21:11, 19:21 a 21:13
 
Čtyřhra žen
Du Jing, Yu Yang (2., Čína) vs. Ma Jin, Wang Xiaoli (1., Čína) 21:9 a 21:17
 
Čtyřhra mužů
Cai Yun, Fu Haifeng (5., Čína) vs. Kien Keat Koo, Boon Heong Tan (1., Malajsie) 18:21, 21:18 a 21:14
 
Smíšená čtyřhra
Zheng Bo, Ma Jin (8., Čína) vs. He Hanbin, Yu Yang (6., Čína) 21:14 a 21:10

About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading