logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Báša: "S radostí konstatuji, že i v Čechách rostou deblisté konkurenceschopní na mistrovství Evropy"

Po singlovém hodnocení Petra Koukala přichází na řadu druhý trenér národního týmu Petr Báša a jeho komentář k deblovým výkonům českých reprezentantů na mistrovství Evropy družstev mužů a žen ve Francii.

Úvodem svého hodnocení konstatuji, že nominace české reprezentace na ME se opírala o dvě dvojice nejvýše postavené na světovém žebříčku. Míra Janáček s Tomášem Švejdou a Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou pak byli doplněni pro druhou čtyřhru hráči nominovanými do dvouher.

Z mého pohledu byl zjevný rozdíl v utkáních hráčů nastupujících ve svých hlavních disciplínách oproti singlistům nastupujících v deblech. Pocit odpovědnosti a určitá svázanost výkonů u deblistů kontrastovala s uvolněností singlistů nastupujících v párech.

Proto podrobněji (a možná kritičtěji) hodnotím výkony zejména těchto specialistů.
Tereza Švábíková s Kateřinou Tomalovou. Foto: Vojtěch Oliverius.

V zápase proti Slovinsku nepodaly Bětka Bášová s Míšou Fuchsovou optimální výkon, kdy se nedokázaly prosadit svou hrou. Nedostatečná agresivita zejména v útoku a při příjmu podání, nízká trpělivost v dlouhých výměnách a málo rozhodnosti v situacích, které vyžadovaly vyšší razanci a snahu o ukončení výměny, vedly k tomu, že naše hráčky neměly čím soupeřky přehrát.

V druhé čtyřhře podaly solidní výkon Katka Tomalová s Terkou Švábíkovou a zvítězily zaslouženě 2:0.

Proti Finsku jsem viděl zlepšený výkon dvojice Bětka s Míšou a stabilní výkon Katky s Terkou. V zápase proti silným Turkyním podala dobrý výkon Katka, která dokázala i ve vyloženě deblových situacích zachovat chladnou hlavu a volit správné údery. Míša v situacích, kdy byla mimo rovnováhu, buď kazila, nebo hrála nepřesně.
Alžběta Bášová. Foto: Vojtěch Oliverius.

Ve druhé čtyřhře proti Turecku pak celkové nadšení Bětky s Terkou a jejich velmi dobrá spolupráce vedly k vyrovnaným dvěma setům, kdy o porážce rozhodlo větší množství nevynucených chyb na straně Alžběty.

Celkově zaslouží jednoznačně pochvalu za své výkony ve čtyřhrách Katka s Terkou oproti deblovým specialistkám. U Míši vidím velkou rezervu v nedostatečné fyzické připravenosti, u Bětky pak v ochotě podstoupit tvrdou práci v dlouhých výměnách. Přesto zaslouží naprostý respekt za to, jakou vytvořily skvělou atmosféru při utkání mužů proti Ázerbájdžánu.

Holky, velký dík za to!

Muže čekala proti Německu nesmírně těžká úloha, a to jak Mirka s Tomášem, čelících skutečně světovému páru Lamsfuss, Seidel, tak singlisty Adama Mendreka s Ondrou Králem. Rád konstatuji, že jsem byl nadšen ze hry, jakou se oba páry prezentovaly. Kluci, super!
Adam Mendrek a Ondřej Král. Foto: Vojtěch Oliverius.

Proti Islandu byla naopak těžká situace pro obě naše dvojice v tom, že se mohly a měly cítit jako favorité. Oba páry ale zvládly své zápasy na jedničku.

V závěrečném utkání proti Ázerbájdžánu měli Mirek s Tomášem zejména v druhém setu problémy vyhnout se situacím, které nebyly úspěšně řešeny, a spíš volit takové, které přinášejí úspěch. Byly to podobné situace, které jsme řešili spolu s Petrem při koučování singlistů. Jednoduše v určitých situacích hrát z určitých prostorů pouze určitým směrem.

Kluci nakonec zvládli zápas ve třech setech a zaslouží absolutorium.
Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou. Foto: Vojtěch Oliverius.

Adam s Ondrou předvedli opět nadšený výkon s příkladnou komunikací mezi nimi samotnými i námi trenéry. Zejména Adam dokázal, že debl by při cíleném tréninku mohl být jeho disciplínou.

Mohu s radostí konstatovat, že v Čechách, kde se dokonce i deblisté připravují individuálně, vyrůstají hráči konkurenceschopní na ME. A kdybychom k jejich zápalu pro badminton přidali možnost společného trénování s potřebným zázemím, věřím tomu, že třeba i ta medaile by cinkla.

Závěrem děkuji hráčům, Petru Koukalovi a Jardovi Suchanovi za týden strávený spolu s nimi a s badmintonem.

Petr Báša

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading