logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Koukal a Tereza Švábíková na společném tréninku.

Petr Koukal hodnotí singlové výkony českých hráčů na mistrovství Evropy družstev ve Francii

Trenéři Petr Koukal a Petr Báša detailně zhodnotili české reprezentanty a jejich vystoupení na mistrovství Evropy družstev mužů a žen ve francouzském Liévinu, kde naše výběry shodně obsadily druhá místa v základní skupině. Začínáme hodnocením Petra Koukala, jenž se zaměřil na singlové výkony.

Jelikož většina klíčových momentů byla již popsána na webu díky velmi pečlivému a rychlému zpravodajství redakce ČBaS, nyní spíše obecné zhodnocení jednotlivých hráčů s krátkým odstupem a snad i větším nadhledem.

Dvouhra mužů: stabilní forma a vyrovnané výkony Milana, "zablokovaný" Adam, mnohá poučení u Honzy a cenné zkušenosti pro Ondru
Milan Ludík potvrdil pozici české žebříčkové jedničky. I přes viditelný vytrvalostní deficit si ve všech zápasech dokázal prosadit svoji hru, která na soupeře platila a vedla ke dvěma vítězstvím proti jedničce Ázerbajdžánu a Islandu a jednomu „téměř vítězství“ proti jedničce z Německa. Na jedné straně obrovská bojovnost a zarputilost, na straně druhé kromě potřebné kondice chybí větší herní přehled, schopnost změny tempa a alespoň jeden či dva překvapivé údery. I přesto zanechal Milan vynikající bojovný dojem.

Adam Mendrek se nepopasoval s halou už při tréninku, a i když se fyzicky cítil výborně, tak druhý den s trojnásobným mistrem Německa Maxem Weisskirchenem neměl šanci. Z mého pohledu Adamovi chybí konečný úder, lepší taktické vedení zápasu i času mezi výměnami, a především větší herní klid. Cítím, že se potřebuje zbavit nějakého vnitřního bloku důvěry ve své schopnosti a dovednosti, který jeho výkon sráží snad na polovinu oproti tomu, jak ho znám z tréninků.

Nicméně na jeho hře i přístupu mimo kurt je vidět obrovská pracovitost a píle, se kterou přistupuje ke každému tréninku a všem detailům přípravy. Je tak obrovským příkladem pro ostatní. Stále pevně věřím, že se za svůj přístup dočká odměny. Bohužel tentokrát nás nepřesvědčil, a proto do dalších zápasů dostali přednost ostatní singlisté. Věřím, že to Adama nakopne a brzy bude zase zpět ve své kůži.
Petr Koukal jako trenér českého týmu na ME ve Francii. Foto: Vojtěch Oliverius.

Honza Louda nedokázal zopakovat výkon ani nasazení z MČR, čehož hned v prvním zápase využila německá trojka Schaenzler. Ten sice nevyniká technikou ani pohybem, ale je to dříč. Po úvodních pár chybách dokázal perfektně držet vítěznou taktiku, na kterou Honza ani s naší pomocí nenašel odpověď. Jeho pohybu chyběla rychlost a dynamika a úderům potom razance i kontrola. Osobně si myslím, že rozhodl začátek prvního setu, který Honza sehrál velmi laxně. Sice to stačilo na vyrovnaný průběh, protože soupeř se také ještě trochu hledal, ale v polovině setu Lars přidal a Honza od té chvíle prakticky nedostal šanci.

Dle mého názoru už je Honza ve věku, kdy by toto neměl dopustit a volnějšího tempa soupeře by měl naopak maximálně využít, ne se mu přizpůsobovat. Dojem napravil vybojovanými zápasy proti islandské a ázerbajdžánské dvojce, ale z mého pohledu i tyto zápasy mohl zvládnout lépe.

Ondřej Král zvládl svoji premiéru velmi dobře, na kurtu působil jednoznačně nejdynamičtěji, sebevědomě a jeho údery měly razanci i relativní přesnost. Samozřejmě hrál proti soupeřům, kteří mu toho dovolili podstatně více než našim ostatním singlistům, ale i přesto je pro mě jeho vystoupení příjemným překvapením a příslibem do budoucna. Adam i Ondra z mého pohledu také více než dobře zvládli svoji deblovou úlohu, za což mají můj obdiv a pochvalu! 

Masér Jaroslav Suchan a část ženského týmu. Foto: Vojtěch Oliverius.

Dvouhra ženy: stabilní a velmi dobré výkony Katky, výtky k Terce, dvakrát jiná Sabina a luxusní debut Tallu
Katka Tomalová mě velmi pozitivně překvapila, na pozici jedničky neměla snadné soupeřky a z mého pohledu zvládla všechny zápasy na své poměry nadstandardně dobře. Minimum nevynucených chyb, ani jednou nijak výrazně nevypadla z tempa, proti velmi kondičně silným soupeřkám se držela fyzicky a dokázala vždy zodpovědně hrát fungující taktiku. Turecká hvězda Yigit byla jasně nad její síly, ale i přesto zanechala na kurtu pozitivní dojem, čehož si cením.

Co se týče zápasů Terky Švábíková, interně i v hodnocení přímo během turnaje na webu jsme poukázali na některé věci, které nám jako trenérům zodpovědným za tým nepřišly od reprezentantky adekvátní. Zdůrazňuji, že pod hodnocením byl sice podepsán Petr Báša, ale na jeho znění jsme se shodli a stojím za každým jeho slovem.

I přes emoce, které každá otevřená kritika přirozeně vyvolá, vnímám jako velmi pozitivní, že Tereza naše slova přijala a téměř okamžitě začala aktivně pracovat na nápravě. Hodně jsme o všem mluvili, sledovali jsme spolu čtvrtfinálové zápasy zkušenějších hráček a učili se od nich. Ještě v den odletu z turnaje přišla Tereza s žádostí o náročný individuální trénink, kterou jsem s radostí přijal… a kde mi pak vše oplatila, viz foto vlevo (úsměv).Milan Ludík proti Kai Schaeferovi z Německa. Foto: Vojtěch Oliverius.

I přes zmíněné výtky k profesionalitě jejího vystoupení ve Francii vnímám Terezu jako hráčku s nepochybně nejlepšími úderovými i pohybovými dispozicemi z českých singlistek, které ji společně s precizností, s jakou příkladně přistupuje ke každému detailu v tréninku, předurčují pro špičkový badminton. Jsem si také vědom dlouhodobých zdravotních problémů, které měla, a vnímám i oceňuji, jak intenzivně na jejich zlepšení v posledních měsících pracovala. Věřím, že stejně intenzivně Tereza i její tým zapracují na zvládnutí svých emocí a že tato naše kritika je dovede k zamyšlení o nutné změně v přípravě, bez níž se dle našeho názoru a zkušeností v kariéře nebude moci posunout dál a naplnit tak svůj obrovský potenciál. 

Sabina Milová mě velmi mile překvapila skvěle takticky i fyzicky zvládnutým zápasem proti aktuální mistryni Slovinska, která, stejně jako ostatní Slovinky, hrála opravdu nepříjemný badminton. O to více mě ale mrzí až nedůstojné vystoupení proti turecké trojce Bayrak, která je sice podstatně zkušenější a lepší hráčkou, ale Sabina se ani jednou během celého zápasu nedostala do hry. Chyběla jí energie, bojovnost, víra i taktika. Jsem přesvědčený, že má na víc, než předvedla, a věřím, že tato turecká škola ji nakopne k lepším výkonům. 

Tallu Van Coppenolle dostala šanci pouze v jednom zápase proti finské trojce. Zápas zvládla skvěle, popasovala se s jedním z centrálních kurtů ve velké hale i s nervozitou z prvního velkého zápasu a soupeřku přejela rychlou, kreativní a přesnou hrou doplněnou o bezchybný pohyb po kurtu. Věřím, že na sobě bude dál tvrdě pracovat a že tento zápas byl předzvěstí její úspěšné badmintonové budoucnosti.

Stejně jako u Adama a Ondry cítím potřebu vyzdvihnout výkony Katky a Terky ve čtyřhrách, ve kterých podaly bojovné a velmi dobré výkony proti deblovým specialistkám!

Foto: Vojtěch Oliverius.

Celkově:
Na výsledcích celého turnaje včetně čtvrtfinále a semifinále je dobře vidět, že i s relativně "průměrným" týmem se dá v této soutěži uspět a bojovat o medaile. Osobně považuji za malý zázrak, že naši badmintonisté hrají vyrovnaně, či dokonce porážejí soupeře ze zemí, kde mají propracovanou přípravu, tréninková centra s perfektním zázemím a celkově výrazně lepší přístup ke sportovní reprezentaci. Vážím si každého hráče, trenéra i rodiče, kteří makají a snaží se této nepřízni čelit se vztyčenou hlavou a bojovnými výkony. Ti si zaslouží uznání i od celého badmintonového prostředí.

Jsem přesvědčen, že s centralizovanou přípravou reprezentace by se český badminton ve střednědobém horizontu mohl výrazně přiblížit badmintonu špičkových evropských zemí, a nevidím důvod, proč bychom za pár let nemohli i my vozit medaile z turnajů družstev, a především jednotlivců. Pozitivně hodnotím také spojení turnaje s ME kategorie U15 a doufám, že i pro naše mladé hráče to byla přínosná zkušenost, kterou budou postupně zhodnocovat ve svých budoucích kariérách.

Děkuji ČBaS za tuto jedinečnou příležitost, Petrovi Bášovi za spolupráci a možnost se od něj mnohé přiučit a hráčům za jejich respekt, skvělou soudružnost a předvedené výkony. Bude mi ctí, pokud dostanu důvěru v budoucnu znovu, ať už v roli trenéra reprezentace, či jiné.

Všem, kteří bojují v kvalifikaci na olympijské hry do Tokia, držím do posledních měsíců palce.

Petr Koukal

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading