logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Koukal st. o MEJ: V družstvech nám skvělý výsledek utekl, v jednotlivcích se díky Mendrekovi podařil.

Petr Koukal st., kouč české juniorské reprezentace, hodnotí Mistrovství Evropy juniorů v Turecku:
 
V turecké Ankaře se koncem března uskutečnil evropský juniorský šampionát. Od centra města i od našeho hotelu poměrně hodně vzdálená hala, která normálně slouží jako cirkus, byla celkem deset dnů místem setkání nejlepších mladých hráčů, kterých do tureckého hlavního města přijelo takřka 300 z 36 zemí starého kontinentu. Český tým zde startoval v následující sestavě:
 
Lucie Černá, Magdalena Lajdová, Denisa Šikalová, Adam Mendrek, Jaromír Janáček a Michal Světnička. Vedoucím týmu byl trenér juniorské reprezentace Petr Koukal. Kromě toho se šampionátu ve čtyřhře dívek zúčastnila na vlastní náklady také dvojice Veronika Úblová a Michaela Myšáková a také osobní trenér krumlovských hráčů Radek Votava, který svoje svěřence vedl v soutěži jednotlivců. 

 
Hodnocení našeho vystoupení bych rozdělil do dvou částí.
 
V soutěži týmů bylo už po vylosování velmi pravděpodobné, že budeme společně se Slovenskem bojovat o 2. místo ve skupině, když skupin bylo celkem sedm. Dopadlo to přesně podle očekávání, rozhodující zápas s našimi východními sousedy jsme vyhráli 4-1, stejně jako zápas s Izraelem. Lotyše jsme porazili jasně 5-0 a naopak s favoritem skupiny, Nizozemskem, pozdějším semifinalistou turnaje, jsme prohráli hladce 1-4. Nakonec právě jeden prohraný zápas a jedna ztráta setu v utkání se Slováky nás stály postup do čtvrtfinále proti Dánsku, kam se kvalifikoval nejlepší tým ze všech druhých míst ve skupinách. To nás docela mrzelo, protože tento skvělý výsledek nám utekl opravdu jen o kousek. Škoda, že právě Adam, nakonec hráč s nejlepším individuálním výsledkem z letošního šampionátu, si vybral v soutěži družstev svoji slabší chvilku. Nicméně i tak patří celému družstvu uznání a všichni se pro dobrý výsledek zcela jistě snažili odevzdat co nejlepší výkon. Hlavní oporou družstva byla Lucka, která přispěla největším počtem bodů a celý tým se mohl na její výkony spolehnout. 

V soutěži jednotlivců se nám z řady zápasů podařil jeden skvělý výsledek, o který se postaral Adam. Ten se dokázal probojovat až do čtvrtfinále dvouhry a v boji o medaili jen těsně podlehl Angličanu Walkerovi. Na jeho raketě však předtím zůstali 2 špičkoví evropští hráči a Adam znovu potvrdil svoji příslušnost k evropské juniorské elitě. To stejné platí i pro Lucku, kterou však už v osmifinále zastavila výborně hrající Dánka Koch-Rhode. Pro Lucku to asi bylo velké osobní zklamání, protože určitě pomýšlela na trochu lepší výsledek a udělala pro něj v přípravě obrovský kus práce. Mě však rozhodně nezklamala a myslím si, že před ní leží úspěšná badmintonová budoucnost. Pořád v Lucce vidím potencionální nástupkyni Kristíny. Míra podal svůj standardní výkon poslední doby, bohužel i s řadou výkyvů během zápasů a to na víc než druhé kolo ve dvouhře a osmifinále v mixu s Luckou nestačilo. Také pro Michala s Denisou ve smíšené čtyřhře bylo druhé kolo zároveň jejich posledním. V zápasech ostatních hráčů jsme v individuální soutěži nepřešli přes úvodní kolo.
 
Při celkovém hodnocení našeho vystoupení budu již tradičně velký realista. Měli jsme k dispozici tři dlouhodobě a cílevědomě se připravující hráče, kteří mají na to, srovnávat se s evropskou juniorskou špičkou. Adam, Lucka a z velké části i Míra to potvrzovali po celou dobu turnaje. Michal v párových disciplínách tentokrát trochu zaostal za svými výkony z MSJ, ale ani on určitě nijak nepropadl a především v družstvech ve čtyřhře s Adamem spolehlivě bodoval. Magda s Denisou splnily v podstatě to, co se od jejich účasti čekalo, přinesly týmu body ve třech ze čtyř deblů ve skupině, ale samotné se musely přesvědčit, že jejich výkonnost na aspoň evropský průměr zatím nedosahuje. Částečnou omluvou může být jejich nízký věk, ale takto mladých hráčů s lepší výkonností tam bylo celkem dost. 
 
Z juniorského týmu tímto šampionátem prakticky odchází ročník 1994 (Michal a Lucka) a protože v příští sezóně je v kategorii U19 na programu pouze MSJ v Thajsku, je načase zaměřit se na nový tým, který nás bude reprezentovat v dalších letech na MEJ U17 (2014) a MEJ U19 (2015). Před těmito hráči bude ležet nelehký úkol alespoň napodobit současnou garnituru a bude to u velké většiny z nich znamenat zcela zásadně změnit systém svojí přípravy. Bez vysoce individuálního a kvalitního tréninku a bez vlastního rozhodnutí, že tomu podřídí prakticky všechno, nelze na takovém turnaji, jakého jsme se nyní zúčastnili, vůbec pomýšlet na úspěch.
 
Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony i pohodu, s jakou jsme celý turnaj společně prožili. Poděkování patří taky všem jejich osobním trenérům za přípravu, Radkovi Votavovi za koučování jeho hráčů v individuální soutěži, firmě Yonex jako partnerovi juniorského týmu a v neposlední řadě také Českému badmintonovému svazu za to, že jsme se mohli této vrcholné akce zúčastnit.
 
 
Petr Koukal,
trenér juniorské reprezentace 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading