logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Předseda TMK Josef Rubáš: Každý den pracujeme ve prospěch českého badmintonu

Hledat témata k rozhovoru s předsedou Trenérsko-metodické komise ČBaS Josefem Rubášem není problém. Z obsáhlé agendy komise si nyní přečtěte třeba o budoucnosti reprezentace včetně plánů na Národní tréninkové centrum či o tom, v čem se může badminton učit od v Česku veleúspěšného tenisu.

Od června máš silný mandát předsedy TMK. Jak jsi zatím spokojen s prací komise?
Především musím ještě jednou poděkovat všem delegátům, kteří mě zvolili, velmi si toho vážím. Vnímám to jako ocenění dosavadní práce, mé i celé komise. Každý den se snažíme pracovat ve prospěch českého badmintonu. Nejlépe, jak umíme.

Na čem v současnosti ty sám nejintenzivněji pracuješ?
Máme hodinu na popis všech úkolů? :) Aktuálně jsme řešili nominaci na mistrovství světa juniorů a zajištění celé akce, rozpočet na druhou polovinu roku, finanční podporu pro reprezentanty, přípravu národního badmintonového centra, k tomu desítky drobných úkolů. Pořádně horké léto!

Plánuje TMK nějaké personální kroky a co je jejich cílem?
Po zavedení prospěšné funkce koordinátora TMK bych rád komisi zeštíhlil na tři členy, ale zároveň rozšířil počet spolupracujících.
Netajím se hlavní myšlenkou, že my všichni jsme svaz. Svaz netvoří jen těch pár lidí v jeho čele, ale každý z šesti tisíc členů. Rádi využijeme každého, kdo se chce zapojit do činnosti TMK a nabízí potřebné dovednosti. 
Sám se snažím pracovat nejlépe, jak umím. Obětoval jsem badmintonu část života. Pro český badminton jsem deset let každý den psal web, tři roky děláme s kolegy legislativní radu, od února pracuji na každodenní bázi pro TMK.


Momentka z reprezentačního soustředění v Nymburce.

Nedávno skončené reprezentační soustředění v Nymburce se setkalo s velice pozitivními reakcemi. V zemi, která chce být v Evropě konkurenceschopná, by ale takové akce s kvalitním zázemím a skvělým sparingem měly být samozřejmostí. Stanou se i tady pravidlem?

Pevně v to věřím! Společná příprava těch nejlepších je vyzkoušeným modelem nejlepších badmintonových zemích.
Pro příklady nemusíme chodit daleko. Loni před olympijskými hrami se sjeli nejlepší evropští hráči na společný kemp do Dánska, národní centra zcela samozřejmě fungují nejen v Dánsku či Francii, ale také v Polsku, Rakousku nebo Maďarsku. 
Snažíme se hráčům připravit potřebný servis, aby se mohli plně soustředit na badminton. I pokud by zůstalo jen u pravidelných kempů všech kategorií – na podzim jich plánujeme více než deset – potom je to krok kupředu. Věřím, že to tak vnímá badmintonová veřejnost a především samotní hráči a jejich trenéři. 

Chystá TMK oživení projektu Národního tréninkového centra? Pokud ano, v jaké to je fázi a s jakými hráči je počítáno?
Ano, jedním z našich cílů je postupně vybudovat Národní badmintonové centrum. Na podzimní kempy chceme navázat těmi jarními a postupně připravit centrum na delší pobyty nebo dokonce k trvalému pobytu našich nejlepších hráčů.
Zároveň si však uvědomujeme, jaká je realita. Hráče, kteří mají odhodlání pracovat dlouhodobě v centru a zároveň mají potřebnou výkonnost, můžeme počítat na jednotlivce. Jako vhodná finální varianta se jeví společná dlouhodobá příprava několika nejlepších reprezentantů a pravidelné kempy, především juniorských výběrů. 
Podstatná je ještě jedna věc. Národní centrum nejsou jen tréninkové jednotky vybraných hráčů. Může sloučit pro setkávání a vzdělávání trenérů, výchovu hráčů ke správným návykům a samozřejmě jako motivační prvek. Centrum a další změny je třeba přijmout za vlastní. Optimálním stavem je, že naše organizace perfektně funguje, hráči se mohou spolehnout na potřebný servis a know-how svých trenérů. 

A co reprezentační kouč? Někteří hráči volají po Scottu Evansovi…
Jsem rád, že Scott Evans odvedl kvalitní práci a na kemp dostáváme ze všech stran pozitivní reakce. 
Ale je třeba si uvědomit tři věci. Scott je hráč a jeho prioritou bude pravděpodobně účast na olympijských hrách v Tokiu. Také je na poměry českého badmintonu velmi drahý. A konečně Scott není jediným kandidátem, kterého máme vytipovaného.
Podstatný je cíl, ke kterému chceme dojít: kvalitní trenérská práce.


Adam Mendrek na Czech International v Karviné. Foto: Ladislav Káňa.

Soustředění v Nymburce bylo pro singlisty. Jak k tomu přijdou deblisté? Znamená to, že singly jsou pro tebe v rámci reprezentace prioritou a na soutěžích družstev budou páry složeny improvizačně?

Bráním se tomu, že bych určoval priority českého badmintonu podle těch vlastních. To rozhodně ne. Ale shodneme se na tom, že především chceme vidět české hráče na olympijských hrách a k tomu vede při současném kvalifikačním systému výrazně snazší cesta ve dvouhrách. Také kvalitních singlistů jsme měli historicky více než deblistů a máme jich více i nyní. To je zkrátka nezpochybnitelný fakt, se kterým musíme pracovat.
Další kempy budeme připravovat i se zaměřením na párové disciplíny a budeme hledat optimální složení národního týmu na mistrovství Evropy družstev, které v únoru příštího roku hostí ruská Kazaň.

Jedním z hlavních úkolů komise v Koncepci na roky 2017-2020 je zvětšení členské základny. Jaké kroky v této věci podnikáte? Dochází k námluvám s hobby sférou? 
Tohle je velké téma českého badmintonu, které se nachází na pomezí působnosti Marketingové komise a Trenérsko-metodické komise. Uvědomujeme si spojené nádoby – propagace = růst členské základny = lepší výsledky. 
Koncepce řeší desítky úkolů, není v našich silách začít řešit všechny úkoly najednou. Ani Řím nebyl postavený za jediný den. TMK rozvíjí několik projektů, propagujeme badminton na školách, vzděláváme učitele, na mistrovství Evropy juniorů do Prahy se přijede podívat více než patnáct škol. Už teď toho děláme dost a budeme dělat ještě víc.

Jak se daří výchova trenérů a jak chceš dosáhnout většího počtu dobře vzdělaných koučů?
Česká republika je velmoc v nejrozšířenějším a nejpopulárnějším individuálním sportu na světě. Hráč je při něm na kurtu sám, jen se svými dovednostmi a raketou. Řeč je samozřejmě o tenisu. Kdyby trenérka Zuzana Rolenčíková nedala před patnácti lety kvalitní základy jisté dívence z Loun, nebyla by v současné době Karolína Plíšková světovou jedničkou.
Samozřejmě, že v tenisu a badmintonu jsou velké rozdíly, ale český tenis je na vysoké světové úrovni i díky kvalitní práci trenérů. Česká atletika jakbysmet.
Kvalitní práce trenérů a badmintonu oddaných lidí na všech úrovních, to je bytostný základ českého badmintonu. Věřím, že postupnou prací, vzděláváním našich trenérů, předáváním know-how se můžeme všichni zlepšovat. Do cíle se neskáče, ale chodí postupnými krůčky. Připravujeme metodická doporučení, setkání trenérů v národním centru, oslovíme vytipované trenéry k bližší spolupráci, nadále pokračujeme ve školeních a tak dále.


Trénink Talent Teamu. Foto: Tomáš Krajča.

TMK zveřejnila Koncepci na roky 2017-2020, ty sám často hovoříš o tzv. Deseti zlatých pravidlech. Odkud čerpáš inspiraci ke zlepšení českého badmintonu, jeho metodiky atd.?

Deset zlatých pravidel je absolutní základ toho, co by měli naši mladí hráči umět. Základní balíček dovedností.
Ohledně inspirace dám jeden příklad. Před více než třiceti lety zavedl nizozemský fotbalový trenér Wiel Coerver metodiku na rozvoj míčové techniky, která je dodnes moderní. Individuální míčová technika je ve fotbale čím dál důležitější, mimo jiné odlišuje naše „kopáče“ od evropských fotbalistů.
Základním mottem Coerverovy metodiky je pyramida, zjednodušeně řečeno se hráč dalšímu prvku ovládání míče neučí dřív, než ovládne prvek předchozí. Metodika vychází z přesné práce v rychlém tempu, při tréninku musí hráči používat rychlé myšlení, dovednosti, rychlou práci s míčem, dynamiku a sílu. To je přesně to, co děti baví, předpokládám nejen na fotbale, ale také během tréninkových jednotek badmintonu. Navíc zcela přirozenou cestou přijmou za vlastní soustavnou a objemovou náročnost přípravy.
Naučme se postupně citu pro míč, ovládat raketu, připravovat raketu na údery, provádět údery z klidu, potom v jednoduchém pohybu, teprve následně v kombinacích. Důsledná, trpělivá a především správná práce na technice úderů a pohybu se odrazí v celé kariéře hráče.
Pokud by Karolína Plíšková neuměla držet raketu nebo hrála údery z pokrčené ruky, sotva by byla třeba jen v TOP TEN, natož světovou jedničkou.

Jak ovlivňuje práci TMK, potažmo ČBaS probíhající kauza se státními dotacemi? Je ČBaS částečně paralyzován jako ostatní sportovní svazy?
To je samozřejmě velmi citlivé téma. Bez státní podpory bychom mohli na jakoukoliv činnost rezignovat. Věřím, že svaz potřebné peníze nakonec bude mít k dispozici.
Máme desítky nápadů a jsme ochotní pracovat ve prospěch českého badmintonu. Byla by škoda, pokud bychom nedostali šanci. 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading