logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Jakubem Bitmanem a Alžbětou Bášovou, mistry České republiky ve smíšené čtyřhře.

Rozhovor s Jakubem Bitmanem a Alžbětou Bášovou, mistry České republiky ve smíšené čtyřhře.

Jakube a Bětko, čtvrtý titul v řadě. Jak byste jej jedním slovem zhodnotili?
Jakub: Vydřený. (úsměv)
Alžběta: Paráda.
 
A pokud byste použili slov více, kam řadíte letošní výhru?
Jakub: Já k dalším šesti titulům, které už jsem získal, všechny na stejnou úroveň. Na jednu stranu je na nás každý rok větší tlak, na druhou stranu se mixu oba poctivě věnujeme a cíleně ho trénujeme. Snad to nebude znít nafoukaně, když za sebe řeknu, že cokoliv jiného než zlatá by pro nás byl neúspěch.
Alžběta: Jak už jsem řekla, byla to paráda, výhra je cenná a důležitá, ale po vší přípravě už ne tak nečekaná jako před třemi roky.


Alžběta Bášová a Jakub Bitman na MČR 2013 (se souhlasem autora, www.press-photo.net).
 
Ve svém prvním a potom i v posledním zápase jste šli do tří setů. V prvním setu druhého kola jste byli ještě nesoustředění nebo co se tam stalo?
Jakub: Myslím, že spíš nervozita. Ale musím uznat kvality našich soupeřů, hráli velice dobře oba dva a pro nás bylo velmi těžké se do hry pořádně dostat.
Alžběta: Zbytečné chyby, nervozita. Člověk si myslí, že si na ni zvykne, ale je to pořád stejné, u mě spíš ještě horší.
 
A jak byste popsali třísetové finále?
Jakub: V prvním setu si myslím, že to moc koukatelné nebylo, ale naštěstí se nám podařilo hned na začátku setu „odjet“ o pár bodů a náskok si v koncovce udržet. Druhý set se nám nepovedl, zbytečné chyby, malé neshody na kurtu. Třetí set jsme hráli asi nejlíp na turnaji, mně se dařilo dobře returnovat, Bětka zas skvěle podávala a tvořila pro mě útok.
Alžběta: Letos to na mě vůbec nestačilo dolehnout, vůbec jsem si neuvědomovala, že je to finále Mistrovství republiky. Ve druhém setu jsme si to zavinili sami, oba jsme si vybrali pár slabších momentů. V přestávce mezi druhým a třetím setem jsme si vyříkali pár věcí a já si umanula, že to zkrátka neprohrajeme. A už to bylo. (úsměv)
 
Čtvrtý titul, v historické tabulce českých mistrů ve smíšené čtyřhře už jsou před vámi jen Martin Herout a Eva Titěrová s pěti výhrami. Ale jste mladí, mix vás evidentně baví a i když váš zrak je přímý, nepošilháváte už trochu po deseti titulech, jak se to povedlo Honzovi Fröhlichovi?
Jakub: Abych řekl pravdu, už mě to napadlo. Čtyřikrát v řadě už je hezký výsledek. Ale deset? Těžko říct, jak se budu ve třiceti cítit a jestli se neobjeví nějaký nový pár. A další důležitá věc. Honza všech deset titulů vyhrál na kurtu sám – my musíme vydržet navzájem jeden s druhým. (úsměv)
Alžběta: Teď když jsi to zmínil, tak to nezní vůbec špatně. Samozřejmě je to ještě dlouhá cesta, ale proč se o to nepokusit.
 
Jak byste zhodnotili své výkony a výsledky ve zbylých dvou disciplínách?
Jakub: Den po turnaji bylo ve mně ještě zklamání z ne 100% výkonu ve finále singlu. Ale myslím, že za pár dní budu brát i stříbro jako úspěch. Především pak pochvala a uznání od lidí, kteří chválí jen velmi, velmi zřídka. Toho si určitě cením.
Alžběta: Mrzí mě debl, trochu jsme si to s Eliškou zavinily samy. Myslím, že jsme se skvěle doplňovaly, byly jsme i takticky dobře připravené – o to víc mě mrzí tolik nevynucených chyb.  
 
Jakube, zařval sis někdy takhle radostně a především hlasitě jako po výhře nad Honzou Fröhlichem? Bylo to pro tebe největší singlové vítězství v dosavadní kariéře?
Možná po vyhraném finále MČR v Přerově v deblu. Tam jsem si taky zakřičel hodně nahlas. Ale teď s Honzou jsem mohl dát průchod všem emocím, které se ve mně za zápas nahromadily. Až několik minut po utkání jsem si uvědomil, že takhle soustředěný výkon jsem nepředvedl už, bohužel, velmi dlouho.
 
Jaké hodnotíte své pocity s odstupem několika desítek hodin po turnaji?
Jakub: Jak jsem už řekl, ještě trochu převládá zklamání, ale za pár dní budu tento šampionát hodnotit úspěšně. Z mixové stránky díky dalšímu titulu, ze singlové především předvedený výkon – herně, takticky i psychicky.
Alžběta: Že vždycky jde zahrát líp, ale proč nebýt šťastný, když jsme vyhráli Mistrovství republiky.
 
Proběhla i nějaká oslava? Jaké jste dostávaly gratulace a která vás nejvíce potěšila?
Jakub: SMSky, telefonáty, osobní gratulace. Všechno bylo a všem ještě jednou děkuji. Oslava zatím ještě neproběhla, turnajový kolotoč pokračuje. Ale nějaký drobný přípitek 100% bude.
Alžběta: Já titul oslavila, společně jsme to ještě nestihli. Gratulací si moc vážím a jsem ráda za každou, která je myšlená upřímně.
 
Stihly jste během turnaje sledovat i ostatní disciplíny? Co vás na mistrovství zaujalo, potěšilo, překvapilo, zkrátka, co stojí za řeč?
Jakub: Výkony Lucky Černé, překvapivé výsledky v mužském i ženském deblu a organizace turnaje. Krom drobného časového zdržení během prvního hracího dne snad nebyla chyba. Tréninková hala, skvělé zázemí, dobré osvětlení kurtu. Jediným, takovým černým puntíkem, může být „kvalita“ míčků, se kterými se MČR odehrálo.
Alžběta: Největším překvapením pro mě byl singlující Jakub. Fakt. Perličkou je, že si účast na Mistrovství vybojovala na kraji i moje maminka. Škoda, že nechtěla jít hrát debl. (úsměv)
 
Jaké jsou vaše cíle do roku 2013?
Jakub: Vylepšení postavení na světovém žebříčku, medailová umístění na evropských turnajích, získání financí na zahraniční tréninkové pobyty.
Alžběta: Dostat se do světové šedesátky v mixu a přidat přinejmenším medailová umístění na turnajích BEC.
 
Bětko, je pro tebe důležitější sportovní úspěch, nebo maturita a přijímačky na vysokou školu? A obáváš se spíše soupeřů, nebo maturitní komise?
Alžběta: Nebojím se ani jednoho. Vím, že škola je důležitá, ale když si to člověk v hlavě srovná, dá se zvládnout všechno. Maturitní stres na mě ještě nedolehl, ale nechci kvůli škole nějak výrazně omezovat badminton. Takže zpátky k tvojí otázce. Důležité je oboje a je pravda, že v tuhle chvíli se musím zaměřit na školu víc než dříve, ale ne v tom smyslu, že bych si ten čas vybírala na úkor tréninků. Prostě to pro mě bude jen náročnější období.
 
Jakube, na jakých turnajích vás v následujících týdnech a měsících uvidíme?
Jakub: ME družstev v Moskvě, MM Rakouska ve Vídni. Dále buď Swiss Open nebo turnaj v Rumunsku a velmi pravděpodobně také MM Polska. Další plány se budou řešit za pochodu s ohledem na Bětčinu maturitu.
 
Oba budete už příští týden v českém týmu na Mistrovství Evropy smíšených družstev. Národní tým má velmi dobrý los, jak vidíte šanci na postup mezi osm nejlepších týmů Evropy?
Jakub: Velmi dobrý los? Skotsko může velmi dobře být černým koněm turnaje. Po odhlášce Walesu máme ve skupině ještě Slovensko, které bychom měli porazit. Ale proti Skotům, při reálném porovnání kvalit našich párových disciplín, vidím šance na zisk tří bodů hluboko pod lidovým fifty-fity.
Alžběta: Šance je určitě větší než v předchozích letech, Skotsko však není zdaleka lehký soupeř. Jak obě singlové jedničky, tak všechny párové disciplíny mají hodně silné. Každý z nás bude muset zahrát svoje maximum, abychom mohli vůbec pomýšlet na vítězství.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading