logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Kateřinou Tomalovou a Šárkou Křížkovou, mistryněmi republiky ve čtyřhře žen.

Rozhovor s Kateřinou Tomalovou a Šárko Křížkovou, mistryněmi republiky ve čtyřhře žen.

Katko a Šárko, jste mistryně republiky ve čtyřhře žen. Jak vám to zní?
Katka: Krásně, ale až to bude ,,vícenásobné mistryně“, tak to bude znít ještě lépe. (úsměv)
Šárka: Zní to ještě lépe, než když jsem vyhrála svůj první titul v juniorech. Jsem velmi ráda, že se nám to povedlo.


Vítězství ve finále!
 
Snad se neurazíte, když řeknu, že váš titul byl asi nejpřekvapivější ze všech a jedno z největších překvapení posledních let. Na startu byla řada silných a favorizovaných dvojic. S jakými ambicemi jste do Plzně jely?
Šárka: Já to vidím trochu jinak. Proč nejpřekvapivější? Když z posledních šesti mistrovství mám pět medailí. Na startovní listině bylo mnoho silných párů a my mezi nimi, stejně jako minulý rok, kde jsme hrály také ve finále. V letošním roce jsme chtěly zopakovat mimálně stejný výsledek.
Katka: Do Plzně jsem jela s tím, že případný (ne)úspěch ve všech disciplínách bude z velké části záležet na losu. A pak se uvidí, jestli to půjde nebo ne. V medaili jsem tajně doufala.
 
Po losu vaše akcie na burze přeci řádně nabyly na ceně. Braly jste to tak, že los vám přál?
Katka: Naše dolní polovina byla o něco slabší než ta horní, ale ani tak to nebyla procházka růžovou zahradou. Přistoupily jsme k tomu zodpovědně a celý turnaj jsme hrály dobře, s minimem nevynucených chyb. A že někdo někoho dobrého porazil v prvním nebo druhém kole? Mistrovství se hraje tři dny a odehrát jeden dobrý zápas na titul nestačí...
Šárka: Los? Všechny soupeřky jsme porazily na dva sety včetně druhého nasazeného páru a ve finále tomu nebylo jinak.
 
Před čtvrtfinále jste měly s párem Maixnerová – Lajdová vyrovnanou bilanci 1:1. Ale zápas jste zvládly poměrně v pohodě, 21:15 a 21:16.
Šárka: Zápas probíhal celkem příznivě, již od začátku jsme vedly. Celé dva sety jsme měly pod kontrolou i díky tomu, že jsme držely dohodnutou taktiku.
 

Rozhovor pro Českou televizi.

Stejně pohodový byl i průběh prvního semifinálového setu s dvojicí Krejčová – Pilařová. Ve druhém jste se ale tahaly až do těsné koncovky. Jaký byl z vašeho pohledu semifinálový zápas?
Katka: Byl hodně podobný tomu čtvrtfinálovému, ze kterého jsem měla větší obavy. První set byl docela hladký, protože soupeřky hodně kazily. Ve druhém setu jsme některé výměny hrály příliš zbrkle, chtěly jsme je hned ukončit a více jsme chybovaly, ale nakonec to dobře dopadlo a znovu jsme postoupily do finále.
Šárka: I minulý rok jsme se v semifinále utkaly s tímto párem a zvítězily jsme. I letos měl zápas podobný průběh. V prvním setu jsme jasně vyhrály. Ve druhém setu jsme udělaly pár chyb a skóre bylo vyrovnanější. Koncovku setu jsme však zvládly, protože jsme zpřesnily hru, a tak jsme postoupily do finále.
 
Před finále s párem Havlová – Procházková vám věřil málokdo. Určitě vaši rodiče, kteří se na zápas dívali a kteří s vámi jezdí na každý turnaj. Jak velkou jsou pro vás oporou?
Šárka: Tou největší! A další oporou je pro mě trenér Pavel Maňásek a oddíl TJ Sokol Dobruška.
Katka: Právě že táta nám příliš nevěřil, ale určitě tajně doufal v naši výhru. To, že se nám nevěřilo, nám taky trochu pomohlo, protože jsme nemusely hrát pod tlakem. Celá rodina je mi velkou oporou, fandí mi a díky ní jsem se v badmintonu dostala tak daleko. Bez ní by to určitě nešlo.
 
Katko, před finále jsi měla unikátní stříbrnou bilanci. Deset finálových zápasů na mistrovství republiky juniorů nebo dospělých a jen jediné vítězství. Svazovalo tě pomyšlení na tuto bilanci?
Katka: Právě naopak, nechávalo mě to úplně klidnou, protože jsem počítala s tím, že to zase bude stříbrná. Za ty roky už jsem se více méně s druhými místy smířila. Proto jsem byla - a pořád jsem - tak strašně překvapená, že jsme vyhrály.
 
A jaké bylo samotné finále? Katka mi v jiném rozhovoru říkala, že jste byly překvapené, že vedete, že jste vyhrály první set, že jste tak blízko celkové výhře – až jste nakonec vyhrály. Bylo to opravdu tak snadné?
Katka: I když jsme na turnaji neztratily ani set, rozhodně to nebylo nic tak snadného.
Šárka: Myslím, že celý turnaj jsme hrály velmi dobrou hru. Nedělaly jsme chyby, dokázaly soupeřky přehrávat a dodržely stanovenou taktiku. Ve finálovém zápase to bylo stejné, ale hrálo se nám lépe, protože jsme oproti loňskému finále mnohem sehranější. Soupeřky jsme dostávaly pod tlak svojí rychlou hrou a snažily jsme se útočit.
 
Měly jste nějakou společnou oslavu?
Katka: Neměly, protože Šárka musela další den do školy, rodiče do práce a z Plzně to domů do Ostravy není zrovna nejblíž. Ale třeba to oslavíme dodatečně na Plese badmintonistů. (úsměv)
Šárka: Společně jsme to nestihly, ale obě jsme to doma pořádně oslavily a jak se zmínila Káťa, tak nás to čeká na plese.
 
Stihly jste během turnaje sledovat i ostatní disciplíny a co vás na turnaji zaujalo? Během všech dnů bylo k vidění hodně hezkých zápasů a divákům se MČR určitě muselo líbit.
Šárka: Abych byla upřímná, tak jsem se soustředila hlavně na čtyřhru a na mixa. Teprve po našem vítězství jsem si užila zbytek finálových zápasů.
Katka: Úplně všechny hráče jsem sice neviděla, ale zaujaly mě zápasy Milana Ludíka, který přijel v dobré formě a za poslední rok se hodně zlepšil. Radost mi udělaly výsledky spoluhráčů z extraligy – chytře hrál Honza Fröhlich, hezky hráli Jirka Provazník a Hanka Milisová, i když neděle jim asi nevyšla úplně podle představ. Kromě herních projevů mě ještě zaujalo udělování divokých karet.
 
Jste mistryně republiky ve čtyřhře, ale zase tak dlouho spolu nehrajete, druhou sezónu, jestli se nemýlím. Jak jste se daly dohromady?
Katka: Daly jsme se dohromady před loňským MČR, protože jsme ani jedna neměly s kým hrát. Původně jsme se daly dohromady jen na jeden turnaj, ale šlo nám to spolu, skončily jsme druhé a na konci sezóny se Šárka ozvala, jestli s ní nechci hrát. A já jsem nabídku přijala.
Šárka: Asi tři měsíce před loňským mistrovsvím republiky se předchozí spoluhráčka rozhodla, že již nebude hrát čtyřhru se mnou, ale s Luckou Havlovou. Proto jsem hledala jinou partnerku a dohodly jsme se s Katkou.
 
Jak máte na kurtu rozdělené role a jaká je vaše taktika? Bráníte a čekáte na chybu soupeřek nebo raději útočíte a jste aktivní?
Katka: Já jsem ta, co debla hraje jako singla. (úsměv) A vítězná taktika? Ta se přece neprozrazuje!
Šárka: Vzhledem k tomu, že i příští rok bychom chtěly obstát na MČR, tak nebudu taktiku prozrazovat. (úsměv) Rozhodně ale nečekáme na chyby soupeřek a raději máme rychlou a útočnou hru.
 
Co na své spoluhráčce oceňujete, ať už po badmintonové nebo lidské stránce?
Šárka: Káťa je spolehlivou spoluhráčkou, dokážeme se vždy vzájemně podpořit a dobře si rozumíme.
Katka: Šárka umí dobře zakončit výměnu a já se jí to snažím připravit. Myslím, že se dobře doplňujeme, protože co neumí jedna, zvládne ta druhá. Taky působí celý zápas klidně a nenechá se rozhodit. Rozumíme si, bez toho by to nešlo.
 
U Katky je hlavní disciplína dvouhra. Zůstane to tak i po deblovém úspěchu na mistrovství?
Katka: Je paradoxní, že na tréninku 99% času věnuji dvouhře a nakonec uspěju ve čtyřhře. Třeba když se začnu věnovat čtyřhře, tak mi příští rok vyjde dvouhra. (úsměv) Trochu mě mrzí, že jsem ve dvouhře na letošním mistrovství ani zdaleka nepředvedla to, co umím. Zatím jsem o specializaci na debla nepřemýšlela, protože mám ráda všechny disciplíny. A až do minulého týdne jsem se tak trochu považovala za deblový antitalent.
 
Šárko, nepřesvědčovala jsi Katku, aby se více zaměřila na čtyřhru?
Šárka: Ne, nepřesvědčovala.
 
Jaké jsou vaše další badmintonové plány na tento rok?
Katka: Zatím máme konkrétní plány do konce této sezóny. Čeká nás několik mezinárodních turnajů a dva domácí - GP A v Plzni a Liberci. A těším se na dubnové finále extraligy, kde doufám, že se nám konečně podaří zvítězit a prolomit tak smůlu z předchozích let, kdy jsme prohráli až v posledním nastaveném zápase.
Šárka: Tento týden odjíždíme na mezinárodní mistrovsví v Rakousku a v nejbližší době nás čeká turnaj v Rumunsku a Chorvatsku. Věřím, že mé výsledky z MČR a z mezinárodních turnajů přispějí k mému opětovnému zařazení do reprezentačního týmu.

   
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading