logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s mistry republiky ve smíšené čtyřhře, párem Jakub Bitman – Alžběta Bášová.

Rozhovor s mistry republiky ve smíšené čtyřhře, párem Jakub Bitman – Alžběta Bášová.
 
Jakube a Bětko, gratuluji ke třetímu vítězství ve smíšené čtyřhře. Vypadalo to na poměrně pohodové vítězství, sedm a půl setu bez problémů, jen v závěru druhého setu finále vás Jirka Provazník s Hankou Milisovou pozlobili.
Jakub: Přesně tak. Možná na nás dolehla trošku nervozita, že bychom mohli znovu obhájit. Ale i když jsme postupně vedení ztráceli, až to bylo najednou 19:20, stále jsem věřil, že to uhrajeme. Nakonec rozhodlo to, co jsem říkal před MČR – i když se Bětce nedaří, skvělý servis zahraje téměř za každé situace, tak, jak to předvedla za stavu 22:21.

 
Stihli jste během turnaje sledovat i ostatní disciplíny? Co vás na mistrovství zaujalo, překvapilo, zkrátka co stojí za řeč?
Jakub: Zlepšení Milana Ludíka, troufnu si tvrdit, že překvapivé vítězky v ženském deblu a jasný důkaz toho, že nejde hrát všechny tři disciplíny naplno. Je nesmírně náročné vyhrát „pouze“ dvě.
Bětka: Určitě mě překvapilo zlepšení Milana Ludíka a taky musím uznat, že Jakub sehrál pěkný zápas s Petrem. Pánského debla jsem moc neviděla, tak se omlouvám, že Tě až tak nepochválím, ale aspoň na dálku moc gratuluji k titulu!
 
Kolik jste ke třetímu titulu obdrželi gratulací a která vám udělala největší radost?
Jakub: Nějaké smsky a maily byly, ale věřím, že tu největší radost jsem udělal naopak já babičce, která na turnaj koukala seshora. Ve finálový den to byl necelý měsíc, co náhle zemřela, takže jsem turnaj chtěl vyhrát i kvůli ní. Chtěla po mě nějakou novou fotku, kde jsem na bedně, tak jsem rád, že jí budu moct „poslat“ jednu a rovnou z toho nejvyššího stupínku.
Bětka: Gratulantů bylo nesčetně, ale největší radost mi udělala pochvala od trenéra - on totiž moc často nechválí, tak jsem si to musela užít
 
Když srovnáte všech tři tituly, který byl na získání ten nejtěžší? 
Jakub: První byl nečekaný – bez jediného společného tréninku, druhý turnaj. Loňský vydřený, vybojovaný, vytrpěný – Bětka měla horečky a antibiotika, já jsem za turnaj snědl asi 15 prášků na utlumení bolesti. A ten letošní byl zase těžký v tom, že se od nás vítězství čekalo a všichni mluvili o tom, že jsme jediný pár v ČR, který se mixu věnuje naplno. Ale doufám, že to nebyl zdaleka poslední titul.
Bětka: Asi ten loňský, poprvé jsme obhajovali, a to není nikdy jednoduché. Ke všemu jsme měli oba nějaké zdravotní problémy, ale o to jsme měli z titulu větší radost.
 
Jakube, věnuješ se smíšené čtyřhře a dvouhře. Má dvouhra stále prioritu?
Jakub: Obě dvě disciplíny mají v mých očích stejný význam.
 
Ve dvouhře jsi byl kousek od toho, abys Petru Koukalovi vzal alespoň set. Na setbolu jsi ale byl příliš pasivní. Vnímal jsi to podobně?
Jakub: Asi ano. Je to škoda, Petr vypadal nervózně, dařilo se mi ho přehrávat a držet s ním krok. Kdoví, jak by se vyvíjel třetí set. Po zápase jsem byl velmi zklamaný.
 
Bětko, neříkáš Jakubovi, ať už se na tu dvouhru vykvajzne, že stejně proti Petrovi a Honzovi nemá šanci?
Bětka: Občas jo, ale nemá to cenu. (úsměv) Musím ale uznat, že mě teď při mistrovství dost překvapil a dost se v singlu zlepšil. To, že je mix lepší, mu možná dojde časem.
 
Tvoji rodiče byli velmi úspěšnými badmintonisty, mimo jiné několikanásobnými mistry republiky. Tatínek Petr vyhrál třikrát ve čtyřhře, maminka Ludmila potom hned čtyřikrát za sebou. Je tvým cílem je překonat?
Bětka: Mým cílem není překonat je v počtu titulů, ale dozvědět se od nich o badmintonu vše, co vědí a umějí. Doma mi zatím připomínají, že v mém věku není nejdůležitější udělat výsledek, ale hrát badminton, který má hlavu a patu, aby bylo na čem stavět. Pak věřím, že při podmínkách, které mám a které jsou nesrovnatelně lepší než měli oni, dosáhnu i na mezinárodní úspěchy.
 
Proč jsou Bášovi tak úspěšní především v párových disciplínách?
Bětka: No, můj taťka měl vždycky (kdoví proč) radši singl, ale bohužel hrál v době Michala Malého a pak Tomáše Mendreka. Tak se dal na debla a vyhrával. Nejspíš je to tím, že měl i šikovné spoluhráče - především Zdeňka Musila. Mamka měla více rozumu a tak upřednostňovala čtyřhru.

 
Tobě se v párových disciplínách také daří, mix jsi vyhrála, ve čtyřhře jsi se v semifinále s Kristínou Gavnholt musela trochu překvapivě sklonit před uměním páru Havlová – Procházková. Nemrzí tě, že z partnerství s naší nejlepší hráčkou byl „jen“ bronz?
Bětka: Samozřejmě, že mě to mrzí, jinak to přeci nejde, ale neberu to jako tragédii. Je nutné na sobě dál pracovat, aby to příště dopadlo obráceně.
 
Jakube, stejně jako loni ve čtyřhře, i letos ve smíšené čtyřhře jsi mohl do objektivu kamer a fotoaparátů ukázat na stupních vítězů vítěznou trojku. Bylo těžší vybojovat tři tituly ve čtyřhře nebo smíšené čtyřhře?
Herně ten čtyřhrový, psychicky ten mixový. V deblu jsme s Pájou byli spíše za ty, kteří by mohli, a dvakrát ve finále porazili bratry Kopřivovy. V mixu jsme naopak loni i letos asi byli těmi největšími favority. Myslím, že vyhrát třikrát v řadě není jednoduché ani v jedné disciplíně. Jsem nesmírně rád, že se mi to povedlo hned ve dvou.
 
Proti českým soupeřům máte nyní unikátní bilanci 34:1. Doma už nemáte co dokazovat a vaše ambice by měly mířit do evropského badmintonu – míří tam? Jaké jsou vaše badmintonové cíle?
Jakub: Vyrovnávat se postupně širší evropské špičce, umísťovat se na mezinárodních turnajích na medailových umístěních. Z dlouhodobějších pak kvalifikace na mistrovství Evropy a na mistrovství světa.
Bětka: V nejbližší době se zúčastníme turnajů v Chorvatsku, Polsku, Slovinsku a Holandsku, vrcholem letošního roku a takovou třešničkou na dortu by měl být start na Mistrovství Evropy ve Švédsku. Pokud ale chceme prorazit na evropskou scénu, musíme hledat jiné tréninkové cesty, a to hlavně pobyty v zahraničí.
 
Do Evropy jste vyrazili krátce po mistrovství republiky. Jak se vám na mistrovství Evropy družstev hrálo?
Jakub: Celkem dobře. Jak singl proti Angličanu Baxterovi, tak debly. Myslím si, že jsem podal velmi dobré výkony a nezklamal tak důvěru kouče Vorla.
Bětka: Bohužel jsme na mistrovství Evropy odjížděli den po konci MČR a nutno říci, že se to na našich výkonech podepsalo. Cílem bylo obhájit druhé místo ve skupině, což se podařilo. Z mého pohledu si myslím, že jsem ve svém zápase mohla Ukrajinky potrápit trochu více.
 
Jaké máte plány na tento rok?
Jakub: Turnaje BE Circuit, kvalifikace na Mistrovství Evropy ve Švédsku a prosazení se na světovém žebříčku blíže k 50. místu. Také bychom rádi sehnali další finance, abychom mohli vyrážet častěji a na delší dobu na tréninkové pobyty v zahraničí.
Bětka: Kvalitní letní přípravu se zahraničním tréninkovým pobytem, od srpna objíždět evropské turnaje, na kterých bychom chtěli začít porážet kvalitní evropské páry.

About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading