logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Tomaszem Mendrekem před odletem na MSJ: Postup mezi posledních šestnáct by byl z říše snů!

Rozhovor s Tomaszem Mendrek, trenérem české juniorské reprezentace, před podvečerním odletem mistrovstvím světa.

Jak jsi sestavoval nominaci na mistrovství světa juniorů, jaká jsi měl kritéria?
Zkusím co nejvíce stručně a konkrétně.
Potvrzení možnosti účasti i v turnaji družstev dala možnost většímu množství hráčů bojovat o nominaci. Při účastí pouze v individuálním turnaji by na MSJ 2013 odjela pouze dvojice hráčů Jaromír Janáček a Adam Mendrek.
Kritéria byly aktuální herní a výkonnostní kvality hráče, místo a využití hráče (dvojice) pro konkrétní disciplínu v turnaji družstev, perspektiva hráče pro další vrcholné turnaje v kategorii juniorů typu ME, což platilo hlavně u holek.

Český výběr před odletem. (foto: Dušan Lajda)
 
Koho jsi nakonec vybral a proč?
Kluci: Jaromír Janáček a Adam Mendrek – snad dva tahouni našeho družstva. Jaromír – pro svoji univerzálnost a vysokou herní kvalitu ve všech 3 disciplínách. Adam – doufejme želízko a hlavní volba pro singla, adaptace s partnerem do čtyřhry.
Jirka Louda – v dané chvíli nejlépe zapadá svou kvalitou a herním pojetím pro deblové disciplíny. Jeho místo – smíšená čtyřhra s Magdalénou Lajdovou, případně s jedním z dvou výše zmíněných kluků do čtyřhry.
U holek: Monika Světničková – aktuálními výsledky jasná volba pro singla. Doufám, že se silným potenciálem a perspektivou pro juniorský tým i do budoucna.
Magdaléna Lajdová a Denisa Šikalová – obě dvě spolu do debla, se svými partnery (Louda a Janáček) – to nejlepší co v dané chvíli v párech v této kategorii můžeme postavit.
Nesmím zapomenout na případnou alternaci Magdalény Lajdové ve dvouhře.
 
Jaké budou ambice českého týmu ve skupině, kde mu los přiřknul Tchajwan, Rusko a Uzbekistán? Podaří se umístit se na lepším než 25. místě, na kterém skončil český výběr loni?
Začnu od druhé části otázky. Věřím, že proto tým udělá vše jak na kurtu, tak mimo něj; povzbuzování, atmosféru v zápase, prostě „kotel“ pro toho, který bude zrovna na kurtu. Reálně o ambicích: jakýkoliv bod – a nakonec i set – uhraný proti nasazenému Thajsku, vítězství s Uzbekistánem, co nejjasnějším rozdílem. Osobní satisfakce – porazit Rusko.
Dál se dívat nebudu.
 
Máš představu, v jakém složení pro jednotlivé disciplíny by měl český výběr nastupovat?
Věřím, že z pohledu turnaje družstev jedeme s tím nejlepším, co dnes v této kategorii máme. Jsem rád, že na každý post mám minimálně 2 velmi vyrovnané volby.
Dvouhra kluci: Adam nebo Jaromír.
Dvouhra holek: Monika nebo Magdaléna.
Čtyřhra kluci: všechny varianty jsou možné.
Čtyřhra holek: hlavně Magdaléna s Denisou.
Smíšená čtyřhra: Jirka nebo Jaromír s Magdalénou nebo Denisou.
 
Mistrovství je samo o sobě dlouhý a těžký turnaj, budeš toto zohledňovat a třeba v soutěži družstev „pošetříš“ hráče, aby měli dost sil pro soutěž jednotlivců?
Ze sportovního hlediska zcela určitě ne. (důrazně)
Věřím, že všichni nominováni jsou natolik „profíky“ a tak připraveni, že zvládnou celý turnaj bez výluky. Jedinou výjimku vidím při řešení nějakého akutního zdravotního problému někoho z hráčů. Doufejme, že k takové situaci nedojde.
 
Jaké budou ambice české šestice pro soutěž jednotlivců?
Postup kohokoliv z hráčů či dvojice na takové akci do osmifinále, mezi posledních šestnáct, považuji jako výsledek z říše snů.
 
Jak probíhala a probíhá příprava na turnaj?
Po společném soustředění v záři v Nymburce se hráčky zúčastnily MM Švýcarska U17. Kluci sbírali zkušeností na MM ČR dospělých v Brně.
V říjnu se někteří hráči zúčastnili MMJ Chorvatska. Zde stojí za zmínku skvělé druhé místo dvojice Louda – Lajdová, které mě velmi potěšilo.
Tréninkově se hráči připravují pod vedením svých osobních trenérů ve svých oddílech. Dle výsledků jsem zjistil, že mnoho z nich bylo platnými hráči v rámci 1. kola extraligy, resp. 1. ligy, které proběhlo minulý víkend.
 
Je vše kolem českého týmu připraveno, co zbývá ještě doladit a vyřešit?
Zdá se, že vše je OK.
Velký dík zde patří Hance Musilové, za neúnavnou korespondenci s organizátory v Thajsku. Mohu potvrdit, že to není vždy jednoduché.
Stejně tak musím poděkovat Ondřeji Lubasovi, zástupci společnosti Yonex, že udělal vše proto, aby tým měl kompletní a stejné materiální vybavení, což při měnících se kolekcích i hráčích není vždy jednoduché. Díky Ondřeji!
 
Kdy přesně se do Thajska vydáte?
Odlet máme dnes v 18:40 z Prahy přes Vídeň do Bangkoku. V šťastné přistání v metropoli Thajska budeme doufat v pondělí ve 14:20 místního času; v Evropě je to o 5 hodin méně, tedy 9:20 SEČ.
Let má z Vídně do Bangkoku trvat 10 hodin.
 
Na co se v souvislosti s juniorským světovým šampionátem nejvíce těšíš? Máš z něčeho obavy?
Těším se na atmosféru celého turnaje. Je to moje druhá účast na MSJ. Při premiéře v jihokorejském Incheonu v roce 2007 jsem to vnímal jako nezapomenutelný zážitek.
A obavy – a zároveň jedno jediné přání – ať to všichni ve zdraví absolvujeme!
 
Na mistrovství světa se vydá šest českých hráčů. Charakterizuj, prosím, jednou větou každého z našich juniorských reprezentantů. Sportovně i osobnostně.
Je to moje první velká akce s tímto výběrem. Věřím, že atmosféra tohoto turnaje je natolik jedinečná, že se nedá srovnat s jinými turnaji, kupříkladu juniorského BE circuitu.
Dovolím si tuto poslední otázku nechat otevřenou. Rád na ni odpovím po návratu. Právě na základě toho, jak je budu moci poznat po osobnostní i sportovní stránce na dosavadním vrcholu jejich sportovní kariéry.
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading