logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Světový žebříček po mistrovství světa: Lee tři roky první i posun senzací turnaje.

19. mistrovství světa v badmintonu je nenávratně za námi. Každý skalní fanoušek se však vždy ve čtvrtek těší na nový světový žebříček. A 18. srpna ještě o trochu víc než obvykle. Komu přineslo londýnské mistrovství světa nejvíc bodů do papírového měření sil?
 
Také jste si u finále mužské dvouhry se zatajeným dechem říkali, že vyrovnanější souboj už snad v badmintonu není možný? Pak vše ještě potvrdil světový žebříček. Dvouhra mužů, to je jediná disciplína, ve které v neděli korunovanému mistru světa nepatří první místo také podle tabulek. Lee Chong Wei, stříbrný medailista světového šampionátu, už tři roky v řadě drží neochvějně první pozici. A to má oproti svému rivalovi z Číny ještě o dva odehrané turnaje méně – celkem jedenáct.

Lee Chong Wei. 
 
Po mistrovství se očekával především posun Guatemalce Kevina Cordona, který v Londýně uhrál bezesporu svůj životní turnaj. Díky čtvrtfinále se vyhoupl z 34. místa na místo 25. Další čtvrtfinalista, Dán Hans-Kristian Vittinghus, na šampionátu nahradil zraněného kolegu z reprezentace Jana O. Jorgensena. A to se vyplatilo. Na světovém žebříčku vůbec poprvé v kariéře prolomil hranici první dvacítky, když se z 22. místa posunul na 19.
 

Hans-Kristian Vittinghus.
 
Petr Koukal zůstal na 74. místě, ale našeho nejlepšího českého singlistu čeká velký sestup. Loňský rekordní výsledek 4900 bodů z Bitburger Open kvůli posunu turnaje ze září na listopad neobhájí. Dostane se tak až na hranici první stovky, mezi 90. a 100. místo. Další výzva zvláště pro Jana Fröhlicha, nyní 122. muže světového žebříčku, k boji o místo do olympijského Londýna.  
 
Obecně se na žebříčku žádné převratné změny nedějí. Místo sem, místo tam, to je pro opravdové fajnšmekry. První tři příčky ve dvouhře žen patří Číně; úřadující mistryně světa Wang Yihan a na turnaji první nasazená Wang Shixian si jen prohodily pořadí na prvních dvou místech. Pozornost však můžeme upřít například k loňské mistryni světa Wang Lin, které momentálně patří až 85. příčka světového žebříčku. Kometa turnaje, osmnáctileté Carolina Marin ze Španělska, pro sebe urvala 8 míst k dobru. Nyní jí patří 28. místo světa. Kristína Gavnholt v tabulce klesla o pět míst, nyní je na 63. pozici. V souboji o olympijské hry ji však na rozdíl od Petra Koukala reálně neohrožuje jiná česká hráčka. Kristína tak musí bojovat především sama se sebou.
 

Wang Yihan.
 
Ve čtyřhře mužů najdeme v první desítce jediný evropský pár – Dánové Mathias Boe a Carsten Mogensen drží druhé místo. Na třetím a čtvrtém místě pak dva korejské páry, od šestého do osmého místa potom hned tři indonéské.
 
Stříbrné medaile ze čtyřhry žen přinesly čínskému páru Tian Qing, Zhao Yunlei 4. příčku, což je posun o tři místa směrem kupředu. Bronzové Indky Jwalla Gutta, Ashwini Ponnappa prolomily světovou dvacítku – z 21. na 17. místo. Za zmínku stojí také mladá nizozemská dvojice Selena Piek, Iris Tabeling, vítězky mezinárodního mistrovství ČR z loňského roku, které zaznamenaly posun z 43. na 34. místo, a to hlavně díky štěstí Seleny, která v obou párových disciplínách postupovala pavoukem také díky skrečím soupeřů.
 
Ve výčtu posunů rozhodně nesmí chybět ani největší senzace mistrovství světa – stříbro domácího páru Chris Adcock, Imogen Bankier, kteří poskočili „jen“ o dvě příčky, na místo 16. Čínské trenéry také jistě potěšil posun bronzových medailistů Xu Chen, Ma Jin z 16. místa na závěr první desítky.
 
Pořadí na prvních třech místech světového žebříčku k 18. 8. 2011
 
Dvouhra mužů
1. Lee Chong Wei (Malajsie)
2. Lin Dan (Čína)
3. Peter Hoeg Gade (Dánsko)
 
74. Petr Koukal
 
Dvouhra žen
1. Wang Yihan (Čína)
2. Wang Shixian (Čína)
3. Wang Xin (Čína)
 
63. Kristína Gavnholt
 
Čtyřhra mužů
1. Cai Yun, Fu Haifeng (Čína)
2. Mathias Boe, Carsten Mogensen (Dánsko)
3. Jae Sung Jung, Yong Dae Lee (Korea)
 
Čtyřhra žen
1. Wang Xiaoli, Yu Yang (Čína)
2. Miyuki Maeda, Satoko Suetsuna (Japonsko)
3. Mizuki Fujii, Reika Kakiiwa (Japonsko)
 
Smíšená čtyřhra
1. Zhang Nan, Zhao Yunlei (Čína)
2. Jiaming Tao, Tian Qing (Čína)
3. Tantowi Ahmad, Liliyana Natsir (Indonésie)
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading