logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Talent Team chystá druhý Technický camp, který se zaměří na útočné údery

V rámci projektu Talent Team TMK ČBaS proběhne ve dnech 7. - 9. dubna v Nymburku druhý letošní Technický camp: soustředění pro vybrané hráče ročníků narození 2004 a mladších.

Technický camp povedou trenéři Pavel Maňásek a Tomáš Krajča, hlavním motivem bude správná technika útočných úderů ze střední a zadní části kurtu; zejména pak sticksmeče.

Talent Team je projektem Českého badmintonového svazu na podporu talentovaných hráčů věkových kategorií U11 - U15, s cílem vyhledávat vhodné typy hráčů, inspirovat a vést ke kvalitní přípravě a motivovat do budoucí tréninkové práce.

Je velmi důležité zahájit správnou práci na úderové a pohybové technice v brzkém věku, dát našim nejmladším hráčům správné základy, na kterých mohou dále stavět. Cesta na mistrovství světa či olympijské hry začíná právě v Talent Teamu!

Přečtěte si: detailní představení Talent TeamuTechnický camp II proběhne ve dnech 7. - 9. dubna (pátek odpoledne – neděle po obědě) v prostorách sportovního centra ČUS v Nymburku za účasti 16 hráček a hráčů z celé ČR. V nominaci TMK zohlednila účast některých hráčů na mezinárodních turnajích a také motivační faktor (dát šanci většímu množství hráčů) a doporučení předsedů oblastních badmintonových svazů a hlavních trenérů regionálních center.

Stejně jako předchozí akce Talent Teamu je i Technický camp II otevřený všem zájemcům z řad trenérů, kteří se mohou zúčastnit na vlastní náklady jako pozorovatelé.

Dokumenty ke stažení:
nominace na Technický camp II
tréninkový program a časový plán soustředění

Sledujte: provedení sticksmeče v detailní slow-motion:

Tématem druhého technického campu byla zvolena technika útočných úderů s důrazem na úder sticksmeč. Sticksmeč soupeře překvapí rychlým provedením, jedná se o velmi účinný úder, který ve své hře používají přední světoví singlisté v čele s Viktorem Axelsenem.

Pro sticksmeč je charakteristické výrazné zkrácení nápřahu a zejména dotažení úderu. Jde o vhodný úder pro nácvik soustředění síly do okamžiku zásahu míče; správné využití stisku v prstech a také rotace předloktí na úkor zahrávání dlouhými pohyby celé paže.

Sticksmeč má i tu výhodu, že se jedná o velmi kontrolovaný úder, míček není udeřen plnou silou a je proto možné ho přesně umístit.

Badminton je čím dál rychlejší a rychlejší tak musí být i hráč a jeho raketa. Sticksmeč je díky tomu stále využívanější variantou útoku ze střední i zadní části kurtu, protože je umožňuje dostat soupeře pod časový tlak. Vzhledem k tomu, že ve fázi dotažení se raketa protipohybem vrací do pozice nula, umožňuje navíc okamžitě pokračovat v útoku.

Rozbor techniky sticksmeče nabízí metodické video Petra Báši v rámci projektu Badminton vždy in:

Sledujeme technické trendy ve hře těch nejlepších, je to ten nejlepší výukový materiál. Níže nabízíme pohled na zpomalené záběry úderové techniky Viktora Axelsena (video pochází z evropského šampionátu 2016 a – převážně - zápasu proti Marcu Zwieblerovi).

Na videu je možné zaznamenat pohybové prvky (splitstep a šířku nohou v obranném postavení) a rozmanité údery.

Vítěznou sticksmeč ze zadní části kurtu například v čase 3:40 – forehandová strana kurtu, a také 5:47 – přes hlavu z backhandové strany.

V čase 8:20 pak najdete detail na pohyb zápěstí při provádění sticksmeče.

Viktor Axelsen – technika úderů i pohybu ve slow motion:


Úspěšná útočná hra využívá řady různých úderů (sticksmeč, plná smeč, dropy, klíry) s ohledem na klíčové parametry; mimo jiné potřebnou razanci, ale také umístění a křivku, překvapivost a rychlost útoku.

Cílem u hráčů věkové skupiny Talent Teamu je vybudovat technický "arzenál," který v budoucnu umožní rozpoutat stejnou útočnou "show."

V dubnu tedy do práce pod heslem: "Smečuj jako Axelsen!"

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading