logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Technický camp III: šestnáct hráčů Talent Teamu se věnovalo správné obranné hře

Ve sportovním centru ČUS v Nymburku proběhlo ve dnech 14.-19. května soustředění Talent Teamu. Třetího letošního Technického campu se zúčastnilo celkem 16 hráčů a hráček ročníků narození 2004 a 2005, kteří pod vedením trenérů Tomáše Krajči a Pavla Maňáska pracovali na zlepšení své obranné hry.

Týdenní soustředění hráči využili k intenzivní práci na technice obranné hry ve dvouhře. Během tréninků bylo možné zajít do detailu a pomoci hráčům, aby chápali význam osmi důležitých kroků ke správnému provedení obranného úderu. K tomu napomáhal motivační plakát se zdůrazněním těchto bodů, a pečlivá práce s neustálou kontrolou, ať už ze strany trenérů, nebo hráčů mezi sebou navzájem.

1 – střehové postavení
2 – aktivace
3 – přesunutí rakety do pozice nula
4 – pohyb k míči
5 – výpad
6 – správné provedení úderu
7 – došvih
8 – návrat

Každý z osmi bodů "návodu" na správnou obranu dal i hráčům, kteří patří mezi republikovou špičku své věkové kategorie, pořádně zabrat. Každý den měli možnost absolvovat dvoufázový badmintonový trénink, třetí fázi doplňovala kondice. Prostor mezi obědem a odpoledními tréninky byl využit k teoretické přípravě, zejména rozboru vyfocených pozic v obraně a mnoha desítek minut natočených záběrů, při kterých hráči dostávali zpětnou vazbu ke správnosti provedení svých pohybů a úderů.

Dopolední tréninky absolvovali zvlášť chlapci a dívky, takže bylo možné se individuálně věnovat technickému nácviku. Druhá skupina nicméně nezahálela a plnila svěřené teoretické úkoly – vedle natáčení a fotografování to bylo zejména sledování spoluhráčů a korekce chyb. Na zadáních souvisejících se správným provedením výpadu, přesunu rakety do pozice nula, sledování došvihů po odehrání či aktivačního kroku se hráči učili vidět, rozpoznat a popsat správné či chybné provedení jednotlivých dovedností. Během týdne byl na všech znát velký posun v přesnosti pojmenování chyb a odvaze i ochotě poskytnout spoluhráčům cennou zpětnou vazbu. To je důležitá dovednost, která jim umožní zlepšit i vlastní trénink a fungování v rámci tréninkové skupiny v klubu či středisku.

Pro zájemce z řad trenérů je opět k dispozici kompletní tréninkový program Technického campu:
- tréninkový program Technického campu III
- fotografie z tréninkuTřetí Technický camp i díky většímu počtu dní umožnil zajít do detailu a všem zúčastněným by měl přinést nejen cenné informace a praxi v nácviku obranných úderů, ale i povzbuzení a inspiraci v tom, s jakou důsledností, úsilím a zápalem pracovat na svém zlepšování.

Podrobné informace o projektu Talent Team najdete v představujícím článku. Brzy bude následovat zveřejnění programu pro druhou část sezóny 2017 i s výhledem pro mistrovství Evropy U15 (únor 2018, Kazaň).

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading