Toto je starý web.

Yonex - oficiální dodavatel oblečení reprezentačních týmů ČR

Tomasz Mendrek hodnotí všechny dnešní zápasy českých hráčů na MSJ.

Tomasz Mendrek hodnotí první den individuální soutěže na mistrovství světa juniorů:

Dnes od 10:00 hodin ráno vypukla druhá část turnaje. „Hvězdná loterie“ zvaná rozlosování individuálního turnaje proběhla včera. Pavouk pro dvouhry a mixa je pro 128 hráčů či dvojic ve smíšené čtyřhře. Pavouk čtyřher pro 64 párů. Zahájeno dnes naostro. K.O. systém na jednu porážku.

Los určil naším hráčům velmi pestrou směsicí soupeřů. Výsledky dnešního dne jsou známy.

Den pravdy nastane zítra. Nechci pateticky konstatovat, že zítřek je dnem, kdy se „zrno oddělí od plev“. Bylo by to velmi nefér vůči kvalitě mnoha zápasů, ve kterých se už dnes střetli hráči badmintonových velmocí mezi sebou. Tak nevyzpytatelný bývá los. Na druhé straně postup mezi posledních 32 hráčů v singlech je zcela určitě známkou vysoké herní kvality. V deblech je ta loterie ještě větší.

Začněme od toho nejpozitivnějšího konstatování. Díky holkám a jejich čtyřhře se nám povedlo probojovat do čtvrtečních zápasů. Historie se neptá. Byl to náš poslední zápas dnešního dne. Jsem velmi rád, že po mém posledním kritickém hodnocení této disciplíny v družstvech a zápase proti Jižní Africe se holky vrátily na vlnu bojovnosti a sportovního výkonu, kterou předvedly v utkáních proti Rusku a Austrálii. S rukou na srdci, byla by velká škoda nevyužít losu, který byl v této disciplíně pro nás jednou – bez obalu – velmi příznivý.

Hlavní okamžikem bylo zvládnutí koncovky druhého setu. Právě zvládání koncovek nepatří u nás k těm nejsilnějším stránkám. O to větší pochvala holkám, že to v druhém setu proti Finkám zvládly. Ve čtvrtek se z různorodého mezinárodního spektra 16 nasazených dvojic  mohou těšit na styl, který je nám určitě bližší. Soupeřkami budou Bulharky a 9./16. nasazený pár: Ivanova - Mitsova. Tak uvidíme.

Nechybělo mnoho a naše úspěšnost v párových disciplínách mohla být dnes 100%. Díky úvodnímu kolu ve smíšené čtyřhře.

Utkání Jaromíra a Denisy proti skotské dvojici Neil – Macpherson (21:13, 21:23, 17:23) v mnohém kopírovalo jejich utkání proti australské dvojici v družstvech. Skvělý první set, velmi vyrovnaný druhý. V něm jsme vedli 11:7, 16:9 a ještě 18:12. V tomto okamžiku jsem tajně doufal, že se to povede.

Nastal nevídaný obrat Skotů a srovnání na 18:18. Měli jsme ještě možnost jednoho mečbolu (21:20). Bohužel se to nepovedlo. Třetí sada do stavu 12:12 byla velmi vyrovnaná. Oproti druhému setu to byli Skotové, kdo nám ujel na jedno podání na stav 12:18. Na rozdíl od nás si už ale vítězství nenechali vzít. Byl by to velmi cenný skalp.

Pararelně začala dvě následující utkání. Není Srí Lanka jako Srí Lanka. Dvojice, která nastoupila proti Jirkovi s Magdalénou byla kvalitativně na hony vzdálena tomu, co předváděli jejich klíčoví hráči ve družstvech. Výsledek i průběh hry byl jednoznačný a mluví sám za sebe.

Největší neznámou byl poslední dnešní mix. Soupeři z Macaa, byť se zvučnými „čínskými“ jmény, na kurtu sílu a razanci ohnivého draka moc poznat nedali. Nic to ale nemění na faktu, že Adam s Monikou sehráli velmi vydařený zápas, jehož otěže od začátku až do konce pevně drželi ve svých rukou.

Soutěže dvouher byly dalšími v pořadí.

Jako první v této disciplíně nastoupila Magdaléna. Los jí určil soupeřku z afrického kontinentu. Po dvou jednoznačných setech a 15 minutách bylo hotovo.

Pouze o dvě minuty déle vydržela na kurtu naše „párařka“ Denisa. I zde byl výsledek velmi jednoznačný, ba možná až krutý. Soupeřka z Kanady je samozřejmě trochu jiný „kalibr“ než Tessa Kabelo z Botswany, se kterou hrála Magdaléna. V singlu si dnes svoji „hodinu pravdy“ – hlavně z hlediska psychiky vypila až do dna. Není to její nejmilejší disciplína, ale i taková zkušenost ji může velmi obohatit. Zvládnout psychicky zápas a ustát jej v hlavě. Teprve pak mohu něco tvořit na kurtu.

Do třetice dvouhra a jediný dnešní zástupce kluků. Jirka Louda. Zápas dvou rozdílných setů. Možná kdybychom proměnili jeden ze 3 setbolů a vyhráli první set (20:17 – 20:22) i ten druhý by svým průběhem mohl vypadat jinak. Zase ta koncovka. Bulharský soupeř v ničem výrazně herně Jirku nepřevyšoval. Možná pouze v jasném a důsledném sledování útočné taktiky v druhém setu. Právě to: umění změny tempa hry= zrychlení, když do toho mohu jít nebo naopak vysoká obranná křivka, když jsem pod tlakem. Ekonomika pohybu: Jirka se enormně nadře a naběhá, aby všechno stíhal a nemá už čas vnímat a přemýšlet, který maximálně vhodný úder má zahrát a kde. V tom vidím hlavní rozdíl, proč jsme utkání nedovedli alespoň do třetího setu. Věřím ale, že snad velká zkušenost do budoucna.

Pokud dnešek byl vcelku úspěšným zahřívacím kolem, zítřek bude dnem pravdy. Pokud dnes jsme ve většině případů měli hratelné soupeře, zítra si naší hráči projdou křtem asijského ohně. Jen namátkou: naše mixy nastoupí proti soupeřům z Japonska (Adam s Monikou) a Indonésie (Jirka s Magdalénou). Ve dvouhrách jak Jaromír, tak i Monika jdou na nasazené korejské hráče. Adama prověří hráč z Filipín a Magdaléna se bude „těšit“ na soupeřku z Malajsie. No a bonbonek na závěr zítřejšího dne: kluci ve čtyřhře nastoupí proti nasazeným hráčům z Hong-Kongu. Opravdu se máme na co těšit.

Obrovskou výhodou každého utkání je, že tady nemáme co ztratit. Pouze získat. Sebevědomí, zkušenosti a hlavně motivaci do další práce. Doufám, že k tomu tak všichni hráči přistoupí.

Z Bangkoku v 00:55 zdraví!