logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Yonex - oficiální dodavatel oblečení reprezentačních týmů ČR

Tomasz Mendrek z MSJ: Máme dohráno, ale víc než se ctí.

„Máme dohráno, ale víc než se ctí,“ hodnotí Tomasz Mendrek včerejší a dnešní zápasy na mistrovství světa a vzápětí přidává podrobné hodnocení:

Začnu od konce. Výsledek z říše snů čím by byl pro mně postup mezi posledních 16 hráčů nebo párů se nepovedl. Jak se hráči, kteří nastoupili k dnešním zápasům, projevili herně na kurtu, zklamání určitě nepřineslo. Ne vždy měřítkem úspěšností je pouze výhra nebo prohra. Realita dnešního mládežnického badmintonu je jasná. Asie versus zbytek světa.  Dvouhra je kapitolou dvojnásob obtížnou. Je dobře, že i naší hráči se měli možnost konfrontovat s touto kvalitou napříč disciplínami.

Český tým na mistrovství světa juniorů
 
Adam Mendrek. Neviděl jsem jeho údajně „životní“ zápas proti Laneovi na MS 2012 v Čibě,  tam ho v „evropském“ pavouku posunul mezi posledních 16. Viděl jsem ale jeho dnešní zápas proti Zhao Jung Pengovi  z Číny. Prohrál 15:21 a 14:21. Jsem poslední, který by ho nesledoval víc než kriticky. To byl ale zápas, to nebylo náhodné sbírání bodů. Nebojím se říci, že lépe jsem ho hrát neviděl. To i na kurtu, kde větrná loterie klimatizace oběma hráčům dávala zabrat. Mnohé výměny byly opravdu úžasné. Pokud Adam potřeboval odpověď na otázku, jestli někdy je možnost konkurovat i Asiatům ve dvouhře, sám si odpověď dal dnes. Ano, je to mnohdy na hraně rizika a možného. Jsou místa v setu, kdy to potřebujeme ustát. Bude to stát ještě mnoho trpělivosti, potu, píle, vůle tvrdé dřiny a hlavně herních zkušeností -ale jde to. To je asi to nejpozitivnější, co si z celého turnaje může odnést. Z posledního zápasu na MSJ. S hlavou nahoře.
 
Magdaléna LajdováDenisou Šikalovou dnes ráno v deblu předvedly, že proti papírově silnějším, zkušenějším hráčkám dovedou posunout kvalitu své hry, motivace a bojovnosti do roviny, kde se i výsledek stává po dlouhou dobu otevřený. Naznačily to už ve čtyřhře proti australskému páru. Výkon dnes byl minimálně do poloviny druhého setu to nejlepší, co zde předvedly. Prohrály s bulharským párem Mila Ivanova/Maria Mitsova (9./16. nasazenými) 21:18, 18:21 a 14:21. Velmi dobře v první polovině zápasu plnily taktiku a nátlakovou hrou v prvním setu úplně zaskočily Bulharky. I vlastně celý druhý set byl přetahovanou o 1, 2 body. Zkušené Bulharky v koncovce odskočily. Třetí set zase do stavu 6:6 byl velmi vyrovnaný, pak už bohužel Bulharky přidávaly na tempu, jistotě úderů a po odskočení na 11:7 si už hlídaly celou druhou polovinu třetího setu. Stojím si ale za tím, že ze strany holek to patřilo k tomu nejlepšímu, co ve čtyřhře předvedly. Snad je to nakopne k jasnému rozhodnutí, že pro MEJ U17 v Turecku v roce 2014 je to disciplína, kde bychom mohli vystrčit nějaké drápky a dát o sobě vědět.
 
Nemohu se v pár větách nevrátit k včerejší naší konfrontaci s Asií. Jedno konstatování i u nás bije do očí na první pohled. Rozdíl mezi výsledky (i bodovými) a hlavně průběhem hry ve dvouhrách a v párech. Odpovídá to tomu, jak všeobecně je schopna Evropa v mládežnické kategorií konkurovat stejně starým hráčům z Asie.
 
Dvouhry
Hrajeme proti nasazeným hráčům. Teoreticky proto stres nebo tlak na hráče by neměl být tak veliký. V praxi ale paradoxně vyrovnat se se začátky zápasů bylo pro nás hodně obtížnou překážkou. Jak Jaromír, tak i Magdaléna ve svých prvních setech bojovali s hlavní překážkou – dostat se do hry. Jedině Monika v první polovině prvního setu jak bodově, tak i herně dokázala se soupeřkou jít do delších výměn.
 
Pokud už začátek nevyjde, s přibývajícím časem by nervozita měla opadnout. Někde se to částečně podařilo (druhý set Magdaléna). U Mirka je to na rozbor celého zápasu u videa a krok po kroku konfrontovat to, co se odehrávalo na kurtu s tím, co se odehrávalo v jeho hlavě. Monika nasazené tempo s přibývajícím časem a herní vyspělosti hráčky neudržela. Nicméně u ní jediné věřím, že po odehraném zápase z kurtu odcházela se svým výkonem spokojena. Vše je o sbírání zkušeností, které jinde (v Evropě tak často) nenajdeme.
 
Čtyřhry
Na rozdíl od dvouher všeobecně Evropané – stejně jako naší hráči – jsme schopni vést v určitých fázích zápasu vyrovnanou partií. Je pár bodů, ve kterých se ale výrazně liší naše provedení s tím, co předvádí Asie. Neberu zde sehranost dvojic a kvalitu podání a příjmu. I zde soupeři dělali chyby. Hlavní rozdíl vidím ale v:

a) 
Variabilitě obrany: nejen dlouhé výhozy ale i kontradrajv po smeči, krátká obrana z obou stran (forhend i bekend).
 
b) 3. míč po příjmu - hráči Asie nevyhodí nahoru, ale cílevědomě využívají středovou část kurtu a údery typu „push“ za záda předního hráče.
 
c) Pokud už naskočí a jdou do útoku tak to dovedou do vítězného konce.
 
d) Práce holky v dynamice nohou a zahrávání míčů u sítě: nahoře, včas, nad úrovní pásky.
 
e) V mixu holka v dnešním pojetí není pouze hráčkou u sítě, v přední částí kurtu. Když se dostane dozadu pracuje a hraje tam jako kluk ve čtyřhře – deblové pojetí. Její přechod z obrany na síť je úžasně rychlý.
 
To je pár bodů, které bijí do očí na první pohled.

Máme dohráno. Dvě umístění mezi posledníma 32 odpovídají maximu možného, co jsme v dané chvíli schopni dosáhnout. Určitě to není zklamání. Věřím, že hlavně pro holky to bude velká zkušenost.
 

Z Bangkoku zdraví,
 
Tomasz Mendrek
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading