logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Yonex - oficiální dodavatel oblečení reprezentačních týmů ČR

Tomasz Mendrek z MSJ: Rozbor utkání s Tchajwanem a Ruskem.

Tomasz Mendrek, kouč reprezentačního výběru na mistrovství světa juniorů, hodnotí utkání prvního dne.

Česká republika vs. Tchajwan 0:5

Ranní zápas v 9:00 hodin proti Tchajwanu. Střet s asijským pojetím badmintonu a velká zkušenost pro všechny naše hráče. Výsledek je jednoznačný – 0:5. Byl takový i průběh dílčích utkání? Dle výsledku by se mohlo zdát, že ano. Za mně ale hráčům nemám, co vytknout.

Pokud je utkání mělo nabudit na odpolední duel s Ruskem, tak zcela určitě nabudilo. Pokud mělo být ukázkou moderního pojetí rychlostí, agresivity, výbušností – Made in Asia – bylo tomu tak.

Naši hráči bojovali, prali se o každý bod – a to je ctí. Být na kurtu co nejdéle, zkusit způsob, jak najít skulinku na kurtu a bodovat. Vyzdvihuji, že nikde jsme nesložili zbraně i za velmi nepříznivého stavu. Vzhledem k faktu, že si vedu statistiky v průběhu utkání – pouze ve dvou případech nám to ujelo. V praxi to znamená, že v polovině setu jsme prohrávali výrazným rozdílem. Co statistiky odhalily?

- Ve většině případů vždy první poloviny setu bodově výrazně lepší, než druhá část.

- Bod, ani set jsme nezískali. Pouze v jednom případě jsme v polovině 1. setu vedli (DŽ 11:9) a pouze jednou jsme dokázali „vyhrát“ bodově druhou polovinu setu (Mix 11:10).
 
- Nejdelší utkání ve ČM – 24 minut na kurtu. Paradoxně i zde výsledek je bodově výrazně jednoznačnější než samotný průběh jednotlivých výměn.
 
- Nabízí se otázka: můžeme se vůbec s Asiaty srovnávat, lze s nimi hrát? Můj pocit a odpověď: Ano. Znamená to ale střetávat se s nimi a hrát proti nim opakovaně. Zvyknout si na jejich tempo a rychlost hry a teprve potom – pokud to svedeme – začínat nacházet i jejich slabiny, přinutit je k chybám.

- Nepoměrně úspěšnější a perspektivnější z pohledu Evropy v této chvíli může být tato cesta ve dvouhře, nebo čtyřhře dívek – než u kluků. To je můj pocit i po shlédnutí a analýze našeho utkání proti Tchajwanu.

Česká republika vs. Rusko 1:4

Pro mně osobně – určité utkání pravdy. Tradiční soupeř na této akci – před rokem v Japonsku prohra 1:4. Hned po dopoledním utkání jsem týmu oznámil sestavu proti Rusku. Nebyl důvod cokoliv měnit. Končili jsme těsně vypršením časového limitu pro podání sestavy, čtyři hodiny před dalším utkáním. V nejlepší víře jsem odevzdal sestavu a odjeli na hotel. Nálada v týmu byla výborná a bojová. Odhodlání pro výhru udělat maximum. Na hotelu jsem zhodnotil ranní utkání.

Okamžik, kdy se mně na chvíli zastavilo srdce. Okamžik, kdy z čistého nebe zahřmí hrom a oblohu protne blesk, který jakoby udeří do vás. To byl moment, kdy při nástupu do první disciplíny (mixu) hráči na mě volají a rozhodčí se přidává, že jsem místo Magdalény 
Lajdové napsal Denisu Šikalovou. Podlomily se mi kolena, vyschlo v ústech, prolítlo hlavou tisíc myšlenek – a prostě velká moje chyba. Zrovna na MSJ v zápase, kde chceme bojovat o co nejlepší výsledek. Další slova jsou asi zbytečná. Výše napsané věty jsou pouze racionálním vysvětlením „proč ta změna v mixu“!
 
Hráčům děkuji, že i přes prvotní šok to pochopili a se situací se vyrovnali. Vůbec nechci předjímat, že výsledek zápasu v mixu by mohl být jiný. Stejně tak i celý výsledek utkání.
Stalo se to, bylo to velmi nepříjemné a ke cti hráčů Jirky, Magdalény i Denisy slouží to, že se k tomu postavili velmi profesionálně.

Samotný zápas. Ruská sestava postavena na dvou hráčkách a velmi kvalitním páraři Zinčenkovi. Pokud jsme po singlech počítali s výsledkem 1:1 – to se povedlo. Z hlediska Moniky – vzhledem k jejímu věku – se jednalo o výborný výkon. Jak sama řekla, rychlost hry byla o třídu výše, než se s ní setkává u nás doma. Adam svým solidním výkonem myslím nabudil hlavně sám sebe pro další průběh turnaje.

Rozhodující byly párovky. Na rozdíl od holek klučičí čtyřhra byla hlavně o kvalitě a úspěšností prvních 3-4 míčů, které rozhodly. To se projevilo hlavně ve vyrovnaném druhém setu a jeho koncovce. U holek úplně naopak – dlouhé výměny, tlak, změny rytmu. Zde Magdaléna s Denisou dokázaly, že když trochu poleví koncentrace ruských hráček, jsou schopny s vybudovaným náskokem dotáhnout do úspěšného konce celý set (11:2 – 21:16). 
Je jen velká škoda, že to nedovedly zopakovat ve třetím setu.

Výsledek je jednoznačný 1:4. Stejně, jako v Japonsku. Byl to ale úplně jiný zápas, než proti týmu Tchajwanu dnes ráno. Pro mně osobně zápas, který zcela určitě nikdy nezapomenu.

Plány na utkání s Uzbekistánem


Zítra ráno poslední zápas ve skupině proti týmu z Uzbekistánu. Tým nastoupí v této sestavě.
DM: Jaromír Janáček
DZ: Magdaléna Lajdová
ČM: Jaromír Janáček - Adam Mendrek
CŽ: Denisa Šikalová - Monika Světničková
Mix: Jiří Louda - Magdaléna Lajdová

Tentokrát už po dvojnásobné kontrole správného napsání jmen na soupisku do zítřejšího zápasu. Zítra ve 12:30 hodin o 3. místo v základní skupině. Držte nám palce a děkujeme za podporu!

Z Bangkoku ve 23:35 hodin dnes asi největší nešťastník mezi trenéry na MSJ 2013,
Tomasz Mendrek

About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading