logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Wakana Nagahara po proměněném mečbolu. Foto: Badmintonphoto.

Totální destrukce. Momota povolil Antonsenovi ve finále mistrovství světa jen 12 bodů. V ženách se na třetí pokus raduje Sindhu

V neděli vyvrcholilo 25. mistrovství světa, které po celý týden hostila švýcarská Basilej. Japonec Kento Momota udivujícím způsobem obhájil titul v mužské dvouhře, v ženách se na třetí pokus raduje Indka Pusarla Venkata Sindhu. Druhé zlato po sobě mají i japonské deblistky a čínští mixéři, v mužské čtyřhře zase jednou uspěli indonéští otcové Ahsan a Setiawan.

Je až neskutečné, jaké příběhy občas badminton napíše.

Japonské deblistky Yuki Fukushima a Sayaka Hirota prohrály ve finále MS před dvěma lety s Číňankami, vloni i přes dva mečboly nestačily na krajanky Mayu Matsumoto, Wakana Nagahara. Letos se oba nejvýše nasazené japonské páry sešly ve finále znovu, Fukushima a Hirota měly opět mečbol a opět z toho bylo jen stříbro.

Vyvrcholení zápasu vypadalo takto: 20:15 vedou Matsumoto a Nagahara. Pět mečbolů. Fukushima a Hirota ale všechny odvracejí - 20:20 - a mají samy mečbol! Slušně zaplněná basilejská St. Jakobshalle jásá. Bude tohle jeden z největších comebacků v dějinách MS?

Obhájkyně titulu ale odvážnou hrou odvracejí a naklání houpačku na svou stranu. Další dva body patří jim: 23:21 a druhé zlato za sebou! Pro Fukushimu a Hirotu pak potřetí za sebou hořké zklamání…

Následovaly dvouhry, které byly v neděli ve znamení jednoznačnosti.

Indka P. V. Sindhu to dokázala na třetí pokus. Foto: Badmintonphoto.

Indka Pusarla Venkata Sindhu deklasovala Japonku Nozomi Okuharu 21:7 a 21:7 za pouhých 37 minut. Jaký to kontrast oproti finále stejných protagonistek před dvěma lety, kdy se po výsledku 21:19, 20:22 a 22:20 a po 110 minutách (!) radovala Japonka.

Sindhu neuspěla ani vloni, kdy opět ve finále nestačila na Carolinu Marin. Ta letos kvůli zranění chyběla, a trůn tak konečně připadl právě indické megastar. Možná by se tak stalo i s Marin v pavouku, Indka měla po celý turnaj neskutečnou formu a ve finále to jen potvrdila.

O 23 cm nižší Okuhara nestačila vůbec rozjet svoji běhavou hru a jen lítala "jak hadr na holi". Ze strany na stranu, zepředu dozadu. Sindhu cílila své útoky téměř vždy přesně na ta nejzranitelnější místa a už od půlky druhého setu stejně jako usmívající se trenér Pullela Gopichand věděla, že dnes je její den.

Jestli se ale na něco z letošního MS bude vzpomínat, pak na závěr turnaje mužského singlu.

Historicky šlo snad o nejjednoznačnější finále, které hraničilo s ostudou. Kento Momota povolil Dánovi Andersi Antonsenovi pouze 9 a 3 body! Antonsen, černý kůň turnaje, který cestou do finále vyřadil i olympijského vítěze Chen Longa, vedl na začátku prvního setu 6:2. Věřil by, kdyby mu v tu chvíli řekli, že z příštích 46 výměn vyhraje jen 6?

Přesně to se ale stalo a zápas se zvrhl v naprostou demolici Dánova sebevědomí i fyzična. Momotovi stačilo odvést průměrný výkon, aby si v poklidu dokráčel pro druhý titul mistra světa.

Kento Momota obhájil titul mistra světa. Foto: Badmintonphoto.

"Upřímně, byl jsem super super unavený," smutnil po zápase Antonsen pro web BWF. "Když jsem se ráno probudil, měl jsem strach, že zápas dopadne přesně takto. Dokázal jsem si ale, že jdu správnou cestou. Přijel jsem s cílem získat medaili, a toho jsem dosáhl. Jsem na stříbro pyšný," dodal Antonsen po finálovém zápase.

Kento Momota se stal čtvrtým singlistou historie, který dokázal obhájit titul z MS. Před ním to svedli Číňané Yang Yang, Lin Dan a Chen Long.

I smíšená čtyřhra byla ve znamení obhajoby.

Že opět uspějí Číňané Zheng Siwei a Huang Yaqiong, se tak nějak očekávalo, přece jen jde o žebříčkové jedničky a hegemony světové tour. Trochu nečekaný byl ale finálový soupeř: Thajci Dechapol Puavaranukroh a Sapsiree Taerattanachai v sobotu vyřadili po nadšeném výkonu světové dvojky Wanga a Huang z Číny a byli to oni, kdo největší favority vyzval.

Ve finále se ale už nic nečekaného nestalo. I když Thajci umí zahrát i na tento pár, dnes to snad i ze zdravotních důvodů (ze čtyř thajských kolen byla tři zabandážována) nebylo ono. 21:8 a 21:12 a druhý titul pro Zhenga a Huang, kteří se řadí do vybrané společnosti. Od roku 1977, kdy se MS hraje, dodnes dokázaly titul v mixu obhájit jen dva páry.

Huang Yaqiong a Zheng Siwei, právoplatné světové jedničky. Foto: Badmintonphoto.

Mohammad Ahsan a Hendra Setiawan nikdy jako pár na mistrovství světa neprohráli jediný zápas. Platí to i po letošku, protože tato dvojice indonéských otců si společně došla po letech 2013 a 2015 pro třetí společný titul. V ročnících mezi tím buď nestartovali, nebo každý s jiným partnerem.

Japonci Takuro Hoki a Yugo Kobayashi, až třináctý pár světa, byli překvapením turnaje mužského deblu, zvlášť když v semifinále vyřadili obhájce titulu z Číny. V boji o senzační zlato ale po setech 23:25 a 21:9 v setu třetím tahali za kratší konec. Vedli pouze 1:0 a následně už jen přihlíželi koncertu indonéských veteránů, již kráčeli za titulem.

Až neuvěřitelně zní, že Hendra Setiawan má kromě triplu s Ahsanem ještě doma zlato z šampionátu před 12 lety. V Malajsii tehdy triumfoval s Markisem Kidem.

Letošní mistrovství světa v Basileji skončilo netypicky – rozhodnutím jestřábího oka, které potvrdilo aut z japonských raket.

Záznamy všech finále si pusťte zde.

Výsledky MS v Basileji najdete zde.

 


About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading