logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

"U dětí to nekončí". Trenérsko-metodická komise ČBaS představuje projekt 10 zlatých pravidel pro rodiče

Čím větší strom, tím silnější kořeny. V badmintonu jsou pomyslnými kořeny správné návyky, radost ze sportu a neutuchající snaha dětí, podporovaných jejich trenéry a rodiči. 

Věřím, že většina z nás si již dobře pamatuje, zná ze svých sportovišť, nebo dokonce má u sebe doma či ve škole vylepen některý z plakátů projektu 10 zlatých pravidel aneb Jak hrát správně badminton
 
Tato prezentace si dala za úkol oslovit badmintonisty i širokou veřejnost se základními technickými a pohybovými dovednostmi, které jsou v badmintonu nezbytné. Ohlas na ni byl takřka bezvýhradně velmi pozitivní. Na kempech, trenérských workshopech i turnajích se rozdalo přes několik stovek plakátů a bez odezvy nezůstal ani videomateriál, který je volně k dispozici na portálu YouTube
 
Po vzoru dalších sportů, například basketbalu, florbalu nebo fotbalu, a v návaznosti na původní projekt připravila TMK ČBaS projekt nový. Ten na rozdíl od svého předchůdce nesměřuje k hráčům, ale cílí na ty, kdo k dětem/hráčům mají nejblíže – jejich rodiče. 
 
10 zlatých pravidel pro rodiče vzniklo nejen jako návod, ale svého druhu i kodex, jímž by se rodiče a další lidé, kteří děti na turnajích doprovázejí, měli řídit. Jedná se o stručnou formou podaný soubor zásad, který výstižně vysvětluje ty nejdůležitější principy, podle kterých by se doprovod dětí (nejen) na turnajích měl chovat. Projekt byl již poprvé prezentován na MČR v minibadmintonu v Dobřanech a reakce rodičů byly vesměs pochvalné. 
 
Mnozí z nich si hned uvědomili, že dodržování kodexu zajistí férové soutěžení všem dětem, i jejich vlastním; navíc ve zdravém prostředí a s tolik potřebnou motivací vycházející přímo z dětí samotných. Namátkou lze vypíchnout dvě zásady, které naznačují, jakým směrem se 10 zlatých pravidel pro rodiče ubírá: 

Jsme rádi, že své dítě můžeme podporovat a vést k samostatnosti. Vlastní ambice dokážeme potlačit.
 
a

Respektujeme trenéra svého dítěte a jejich společnou práci: neradíme jim, co mají při hře dělat.

Pro ilustraci jsme vybrali právě tyto dvě zásady z toho důvodu, že až příliš často dnes býváme svědky situací, kdy rodiče povzbuzují a fandí dětem stylem, jako kdyby chtěli zbořit halu, a nezřídka dokáží soupeře svého dítěte vlastně zastrašit. Samozřejmě že ne všichni rodiče mají problém se zvládáním svých emocí při závodění svých potomků, myslíme si však, že je dobré na tyto situace upozorňovat a dále s nimi pracovat. 
 
Že chceme svou vlastní krev vidět na stupních vítězů, je zcela přirozené. Jen motivace ve světě dospělých a dětí fungují poněkud odlišně a je třeba na to pamatovat. 
Jedno z Deseti zlatých pravidel pro rodiče.
 
Nezapomínejme, že výsledky jsou na prvním místě až v dospělé kategorii, do té doby jde o přípravu na tuto kategorii (starší juniorský věk) nebo radost a učení se návykům (mladší juniorský věk), každopádně o rozvoj správných dovedností.  
 
Stejně tak není přijatelný ani stav, kdy k dítěti, přestože má na turnaji a v zápase svého trenéra, v pauze přibíhá rodič ke kurtu a udílí mu rady. Trenérovi nezbývá, než zůstat mlčky stát opodál a v koučinku pokračovat pouze ze židle za kurtem po skončení přestávky. Badminton v dětských a mládežnických kategoriích je, a i nadále by měl být, především badmintonem dětí samotných, ne rybníčkem dospělých. 
 
Nejsme sice takovou badmintonovou velmocí jako Dánsko, ale něco si od této severské země čas od času vzít můžeme. Ať už je to koncept minibadmintonu adaptovaný na naše podmínky, nebo právě práci s dětmi. 
 
Již několik let v Dánsku platí různě odstupňované zákazy fandění i poměrně přísná úprava pravidel pro koučink dětí. Podle kategorie se tam smí koučovat například jen mezi sety nebo jen o přestávce v polovině setu. V zápasech, které si jejich dětští aktéři mnohdy rozhodují sami, rodiče/trenéři atd. tleskají a fandí až poté, co hráč rozhodne/posoudí kam míček dopadl. Tak nedochází k ovlivnění ani ze strany trenérů, ani rodičů.
 
V plné míře tyto úpravy pravidel odpadají až se vstupem hráčů do kategorie U17. Jsou to tak z 99 % právě děti, kdo dává do zápasů svou energii, myšlenky a badmintonové umění s touhou zlepšit se ve hře přijímá za své. V našem, českém, případě tak nebude na škodu, když si výše popisovanou realitu na úvod alespoň uvědomíme. 
 
Prostřednictvím kampaně 10 zlatých pravidel pro rodiče a jí podobných projektů se pak rodiče i ostatní členy badmintonového hnutí budeme snažit dále vzdělávat a pozitivně ovlivňovat tak, aby sociální prostředí na turnajích v českém badmintonu bylo stále kvalitnější. 
 
Nově si plakáty 10 zlatých pravidel pro rodiče i plakáty původních 10 zlatých pravidel aneb Jak hrát správně badminton v kompletní podobě můžete stáhnout z webu ČBaS ZDE. K dispozici jsou ve formátech A2 – A5. Pevně doufáme, že se vám oba materiály (ve vámi preferovaném velikostním formátu) hodí při práci s vaší klubovou/oddílovou členskou základnou. 
 
Za TMK ČBaS
Pavel Florián
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading