Toto je starý web.

Vyhráli 48 setů, neztratili jediný. Dánové jsou poosmé za sebou mistry Evropy, Dánky se radují pošesté

Dánsko opět potvrdilo postavení největší evropské badmintonové velmoci. Ženy této země na ME družstev ve Francii porazily v nedělním finále Německo 3:1, muži deklasovali Nizozemsko 3:0 a postarali se o rekordní zápis.

Záznamy všech finálových zápasů si přehrajte zde.

Dánové opanovali šampionát mužských týmů poosmé v řadě, a tedy pokaždé od počátku existence tohoto turnaje, takže jejich vítězství zase tolik nepřekvapilo. Letos to ale bylo bez ztráty jediného setu! Celkový poměr vyhraných a prohraných setů na konci týdenního turnaje je tak 48:0 pro ekipu kolem Viktora Axelsena a Anderse Antonsena.

Oba singlisté světové TOP 10 přinesli v nedělním finále proti Nizozemcům bod, Axelsen si poradil s viditelně unaveným Markem Caljouwem 21:6, 21:16, Antonsen zajistil třetí bod po výhře nad Joranem Kweekelem (21:11, 21:14). Mezi obě dvouhry se vklínil debl, kde si Kim Astrup a Anders Skaarup Rasmussen zase jednou poradili s Jelle Maasem a Robinem Tabelingem (21:13, 21:11) a upravili vzájemnou bilanci už na 4:0.

"Dostali jsme se do finále a tým je unavený. Nemáme příliš široký kádr, takže jsme se nemohli tolik točit. Možná jsme včera trochu víc oslavovali, ale myslím, že si to zasloužíme," řekl Mark Caljouw, jehož sobotní dramatická výhra nad domácí jedničkou Bricem Leverdezem byla základním kamenem překvapivého semifinálového vítězství Nizozemska nad Francií.

Maiken Fruergaard a Amalie Magelund právě proměnily mečbol a Dánky se staly mistryněmi Evropy. Foto: Badminton Europe.

Finále ženského turnaje bylo zajímavější. Dánky se musely obejít bez dvou hráček základní sestavy Mii Blichfeldt a Sary Thygesen, které se během turnaje zranily. Na jedničce dostala místo Blichfeldt šanci Julie Dawall Jakobsen. Ta sice nad Yvonne Li vyhrála první set 21:19, další dva ale ztratila 22:24 a 16:21 a někdo začal možná větřit překvapení.

Pokud by německé deblistky Linda Efler a Isabel Herttrich dokázaly po prvním vyhraném setu nad Alexandrou Bøje a Mette Poulsen (24:22) svou psychickou výhodu přetavit ve výhru v celém zápase, vypadalo by to s dánským týmem už nahnutě. Poulsen a Bøje však 80 minut trvající bitvu zvládly a po výsledku 22:24, 21:16 a 21:19 zařídily důležité vyrovnání.

Čerstvá dánská národní mistryně Line Christophersen si následně snadno poradila s Fabienne Deprez (21:14 a 21:11) a za stavu 2:1 pro Dánky se na kurt postavily deblistky Maiken Fruergaard a Amalie Magelund proti Stine Küspert a Kilasu Ostermeyer. Diváci v Liévinu viděli další parádní a přes hodinu trvající bitvu, kde Němky vyhrály první set 21:19, ale Dánkám se opět podařilo vývoj otočit: 21:17 a 21:12 a v červeném týmu mohly propuknout oslavy.

Dánské ženy vyhrály ME družstev počtvrté v řadě a celkově pošesté.

Výsledky mistrovství Evropy družstev mužů a žen najdete zde.