Oficiální partner

Radost Hyun Il Lee
a smutek Bao Chunlaie.

Dvouhra mužů - na čtyři čtvrtfinálové zápasy stačilo jen osm setů

Ve dvouhře žen se domácím hráčkám podařilo probojovat se do semifinále v kompletní trojici. Nyní byla podobná výzva před jejich reprezentačními kolegy. Dlužno podotknout, že zatímco čínské hráčky byly před čtvrtfinálovými duely favoritkami svých utkání, o čínských mužích se to samé jednoznačně říci nedalo.

Lin Dan (1., Čína) vs. Peter Høeg Gade (8., Dánsko) 21:13 a 21:16

Již klasický zápas dvou letitých rivalů dopadl jako již tradičně v posledních letech. Peter se snažil hrát aktivně, předvedl několik ukázkových úderů, kdy například naznačil kraťas, nechal Dana pádit k síti a potom jej elegantně přehodil, ale s aktivní hrou přicházely také chyby.

Ve svém posledním olympijském duelu ale Peter ukázal, že je stále velkým hráčem a především ve druhém setu čínskému suverénovi zatápěl.

Ve druhém setu byl průběh vyrovnaný, dokonce měl Peter herně i bodově lehce navrch, ale za stavu 13:12 zahrál milimetrový aut, po kterém mírně protestoval, ztratil na několik výměn koncentraci a najednou byl ze stavu 13:12 stav 14:20.

Marně jej za kurtem tradičním gestem uklidňoval Kenneth Jonassen a Thomas Stuer-Lauridsen, dva vynikající dánští hráči nedávné minulosti; byť u Kennetha se ona „minulost“ dá počítat na dny.

Chen Jin (4., Čína) vs. Hsieh Yu-Hsing (Tchaj-wan) 21:8 a 21:14

Jin hrál svůj zápas v naprostém klidu, velmi dobře vykrýval celý kurt, jeho křížové dropy, kterými často ukončoval výměny měly k dokonalosti tak blízko, jako svého času Marilyn Monroe, Raquel Welch nebo Brigitte Bardot; na jeho hru byla zkrátka radost se dívat.

Hsieh sice dvakrát na turnaji otočil utkání ze stavu 0:1 na sety na vítězných 2:1, ale tentokrát neměl nárok.

Za kurtem se spokojeně usmíval Li Yongbo, hlavní kouč čínské reprezentace.

Hyun Il Lee (Korea) vs. Bao Chunlai (3., Čína) 23:21 a 21:11

Bez minuty padesátiminutový duel, který byl už před zahájením turnaje anoncován jako vrchol čtvrtfinálových bojů – mimo jiné jsem se ptal: „V polovině května Bao Chunlai odvrátil čtyři setboly Hyun Il Lee a nakonec zvítězil 28:26 a 21:11. Pokud se oba hráči znovu střetnou, bude mít Chunlai znovu tak pevné nervy?“

Neměl.

Takový průběh zápasu, jaký dnes nabídli oba borci, bych čekal spíše na krajském přeboru U15 ve dvouhře dívek. Posuďte sami. Hyun Il vede 15:6. Chunlai otáčí na 19:16. Hyun Il dorovnává na 19:19. Chunlai má setbol – 20:19. Hyun Il má setbol – 21:20. Hyun Il vyhrává 23:21.

Dále už zápas věrně kopíroval květnové finále Thomas Cupu. Psychický knock-out Chunlaie dokonale položil a Hyun ve druhém setu už jen surfoval na vlně euforie.

A ještě jeden důkaz o tom, že historie se opakuje. Pětadvacetiletý Číňan se před čtyřmi lety na hrách v Aténách utkal s jiným Korejcem, vyřadil jej Park Tae Sung.

Dojatý Hyun Il po zápase děkoval svému čínskému trenérovi Li Mao. „Li Mao mi velmi pomohl, má velký podíl na mém dnešním vítězství. Perfektně zanalyzoval soupeřovu hru a připravil mě na dnešní zápas,“ uvedl korejský hráč.

Chong Wei Lee (2., Malajsie) vs. Sony Dwi Kuncoro (6., Indonésie) 21:9 a 21:11

Sony byl posledním hráčem v soutěži, který měl za sebou olympijskou medailovou zkušenost – získal bronz na hrách v Aténách.

Ovšem Chong Wei poskytl krásný důkaz o tom, že historie se neopakuje. Svému soupeři dal bezplatnou výukovou lekci moderního badmintonu.

Jaký rozdíl oproti loňskému zápasu na mistrovství světa, kde to byl právě Sony, který Chonga vyučoval badmintonové hře. Žák dnes předčil svého učitele.

Jak jste si již jistě všimli, dnešní článek je věnován nejen hráčům, ale i trenérům. A nejinak tomu bude i v případě Chonga, jehož trenér Misbun Sidek po zápase popisoval tajemství úspěchu svého svěřence. „Vím, co Chong Wei potřebuje. Mezi mnou a mými hráči musí být určitá chemie – hráči musí věřit tomu, že připravím pro ně nejlepší trénink a pokud tomu věří a trénují podle toho, nese to své výsledky. Potřebujete dvě ruce, abyste mohli tleskat,“ zakončil svou krátkou chemicko-filozofickou rozpravu Misbun.