Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 

Ji Man Hwang (dole) a Jae Jin Lee své třetí místo, které vybojovali těsným rozdílem, oslavili velmi těsně.

 

 

Olympijskými vítězi ve čtyřhře mužů jsou Markis Kido a Hendra Setiawan

 
Králem dnešního dne pro badmintonisty nebyl Usain Bolt (Jamajka), který vytvořil v běhu na 100 metrů časem 9,69 sekund světový rekord, ale finalisté čtyřhry mužů. V nejrychlejší raketové disciplíně na světě předvedli „padesát minut trvající sprint na 100 metrů“.  
 

Zápas o 3. místo

Ji Man Hwang, Jae Jin Lee (Korea) vs. Jonas Rasmussen, Lars Paaske (Dánsko) 13:21, 21:18 a 21:17

V dopolední ouvertuře k velkému finále směřovali dánští hráči za bronzovou medailí. V prvním setu jasně vyhráli 21:13 a ve druhém vedli 18:15.

Evropa tak byla pouhé tři míčky od medaile.

Tři body ale získali Dánové až po odehrání následujících devatenácti (!) výměn. To už Korejci vyrovnali na 1:1 na sety a ve třetím vedli 10:3.

Zápas byl téměř rozhodnutý, nicméně Dánové ještě zabojovali a dotahovali.

Za stavu 17:20 ovšem Jonas dlouhým podáním zamířil do několikadecimetrového autu a definitivně poslal Korejce nejprve na kolena a následně na zem – Korejci oslavovali opravdu bouřlivě. Aby ne, jejich bronzová medaile je velmi překvapivá, ale rozhodně zasloužená.  
 

Finále

Markis Kido, Hendra Setiawan (Indonésie) vs. Cai Yun, Fu Haifeng (Čína) 12:21, 21:11 a 21:16

Znáte to smutné konstatování po fotbalovém zápase: „Utkání to bylo pěkné, jen mu chyběly góly“? Finále olympijského turnaje bylo výborné a pokud bychom jej převedli na fotbal, Indonésané zvítězili po nádherných akcích 8:5.

V prvním setu přitom vše vypadalo na jasný triumf domácích borců. Pravák Yun a levák Haifeng řádili na kurtu jako organizace Černá ruka v předválečném Srbsku a za 14 minut byl první set u konce; Černá ruka s nejvíce „proslavila“ atentátem na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, jež de facto rozpoutal první světovou válku. 

O čínském páru je známo, že umí nejlépe na svět otáčet zápasy. Ovšem bohužel ve svůj neprospěch. Po výborném často vyhraném prvním setu přichází obrat a porážka ve třech setech.

Toho si jistě byli vědomi i Markis a Hendra.

Za stavu 1:1 bylo Haifengovi odpískáno špatné podání, vzápětí za stavu 2:1 dává Markis eso.

Podobně jako je první světová válka historiky vnímána jako jistý předěl mezi „starou“ a „novou“ dobou, i tuto situaci můžeme zpětně vyhodnotit jako předěl.

Od této chvíle už Indonésané nepustili své soupeře do hry.

Ve druhém setu vedli 9:3, 15:7, 17:10 a za 12 minut srovnali na 1:1 na sety.

Ve třetím setu se už pouze opakovala situace ze setu druhého. Indonésané si brzy vypracovali dostatečný náskok (9:3, 12:7, 17:10, 20:12) a i když Číňané – byť za stavu 20:15 s dopomocí lajnového rozhodčího – dotahovali, svou cestu za zlatou medailí do cíle nedošli.


Pepa Rubáš

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu na olympijských hrách a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník