Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
  

Jana Honnerová: Rok 2008 byl prozářený reflektory

Rok 2008 se schoulil u kamen, s přicházející zimou osmý rok pomalu odchází. Ale nikoliv do zapomnění. Byl to rok, kdy český badminton slavil výroční 50. let od svého vzniku.

Velkolepému ohňostroji oslav dodaly na síle rovněž výkony českých badmintonistů – a nemyslím jen výkony hráčů a hráček. Petr Koukal a Kristína Ludíková se zúčastnili olympijských her, Jana Honnerová jako lajnová rozhodčí rozhodovala zápas desetiletí, finále olympijských her ve dvouhře mužů, a Mojmír Hnilica se na konci roku stal jediným rozhodčím na světě, který má dvě nejvyšší rozhodcovské licence.

A to jsou jen vrcholky ledovce či přesněji špička badmintonového míčku, tvrdé smeče přímo na čáru.

A právě Jana Honnerová ve finále dvouhry mužů na olympijských hrách odhalila, že i Lin Dan se mýlí. Jednou, dvakrát za zápas.
 

Jaký byl rok 2008 z tvého pohledu?

Rok 2008 byl prozářený reflektory, poskytla jsem několikrát víc rozhovorů, než za všechny ostatní roky dohromady (netřeba zdůrazňovat, že skoro všechny tobě), a taky dostala od Jihočeského badmintonového svazu medaili za „mimořádný přínos pro rozvoj badmintonu“. Těžko přetěžko si budu odvykat.
 

Jaký byl badmintonový rok 2008 z tvého pohledu?

Můj badmintonový vrchol roku se teprve chystá. Je jím tradiční Vánoční turnaj Křemežských mixů. Už léta ho pořádá pan doktor Václav Koudelka a je to vždycky hřejivé vytržení z vánočního kolotoče cukroví a návštěv.

Letos s Michalem Koudelkou obhajujeme stříbro a při avizované neúčasti doposud suverénní dvojice Mouritsen-Mouritsen (no ano, je to tak trochu rodinný turnaj) cítím šanci. (pozn. aut. Jana nakonec svou šanci využila a turnaj vyhrála)
 

Vrcholem roku byly bezesporu olympijské hry? Jak a kde jsi je sledoval/a?

Pro mě bylo mnohem zajímavější než sport sledovat Čínu, její obyvatele a kontrast mezi tím, jak skutečně žijí, a sebeprezentací, se kterou se letos vytasili před zbytkem planety. Strávila jsem tam loni a letos celkem sedm týdnů. Ač je to zoufale málo na to, aby člověk k téhle nekonečně rozmanité, živočišně drsné a přitom mrazivě uniformní zemi byť jen přičichl, zanechala ve mně ten nejhlubší z dojmů. Ano, pekingská olympiáda byla organizačně asi nejmonstróznějším projektem v lidských dějinách. (Ostatně koho by to překvapilo, Čína si už tradičně v megalomanských dírách do světa, do země či do kapsy libuje – viz třeba stavba Zdi, záhrab Terakotové armády, Velký skok vpřed nebo Tři soutěsky.) Pro mě ale vrcholem roku nebyly ani tak vlastní hry (jakkoli byly velkolepé, nablýskané, vyvoněné a vynesení na Olymp hodné), jako střet s živelně jedinečnou civilizací, která pobořila mantinely mého vnímání světa se stejnou intenzitou, s jakou rudé gardy zpustošily čínské kulturní dědictví. Otrlým čtenářům neskromně doporučuji svůj blog.
 

Jaký hráč (zápas, moment, výsledek atp.) tě na olympijských hrách zaujal a proč?

Lin Dan měl v zápase, který zmiňuješ v úvodu a který bych já osobně určitě nenazvala zápasem desetiletí, na hrudi připnutý odznáček s podobiznou Mao Ce-Tunga. Každému co jeho jest.
 

Jak hodnotíš výsledky českých hráčů?

Nehodnotím a všem přeji, aby byli s vlastními výsledky spokojeni.
 

Pomalu se dostáváme ze světa domů. Který moment letošního roku se zapíše do padesátileté historie českého badmintonu?

Vyzdvihla bych galavečer při únorovém Mistrovství ČR dospělých. Můj hluboký obdiv všem, kdo se podíleli na jeho přípravě.

A slibuji, že až se bude oslavovat stovka, nezaseknu se po cestě do sálu na baru jako posledně.
  

Kdo se pro tebe stal osobností roku 2008 a proč?

Zdeněk Musil pro trpělivou péči, se kterou český badminton vytahuje vždy o kousek výš, pro nervy, které to stojí, a pro bondovskou grácii, kterou si přitom zachovává.
  

Jaký okamžik, zápas, turnaj, výsledek, zážitek apod. bys vyzdvihl/a?

Týká se to sice roku 2007, ale samého konce. Na loňských Křemežských mixech nás Markéta Mouritsen s prstem v nose (a Peterem v zádech) sekla v šestinedělí.
  

Jaké jsou tvé osobní ambice pro rok 2009?

Přece seknout v mixu Mouritsen - Mouritsen.
  

Co bys popřál/a českému badmintonu do příštího roku a do dalších padesáti let?

Aby měl vždycky takové skvělé popularizátory, jako je Pepa Rubáš.

Děkuji.


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník