Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
  

Ing. Milada Nováková: Tak úžasný rok jsme ještě nezažili

Pokud se vás zeptám na předsedu ČBaS asi budete všichni vědět. Ale co takhle na předsedkyni kdybych se zeptal? Myslím, že byste chvíli váhali, kdo je nejvyšší ženou v českém badmintonu; a nemám na mysli pochopitelně výšku v centimetrech. Nejvýše postavenou ženou v českém badmintonu je bezpochyby Ing. Milada Nováková, předsedkyně Západočeské oblasti.

Jaký byl rok 2008 z tvého pohledu?

Zvláštní – hodně se vzpomínalo, a to nejenom badmintonově. Osmičkové roky spojené s fatálními událostmi k tomu asi vybízely. Naštěstí nás žádná další katastrofa nepostihla a všechna ta osudová výročí kolem prošla bez vážnějších následků.

Díky digitalizaci vstoupil do našeho obýváku sportovní program ČT4 a s ním zjištění, kolik Koukalů je v různých sportech a že si vedou docela dobře. Bůhví, čím to je…

Jaký byl badmintonový rok 2008 z tvého pohledu?

Já myslím, že tak úžasný rok jsme ještě nezažili. Tolik individuálních úspěchů ve všech věkových kategoriích – to asi zřejmě v historii nemá obdoby.

Vrcholem roku byly bezesporu olympijské hry. Jak a kde jsi je sledovala?

Když začaly, byli jsme na dovolené na Slovensku. Můžu říct, že jsem ještě nikdy neviděla tolik sportu a sportů, jako letos v létě díky kombinaci olympijských her a své dovolené.

Jaký hráč (zápas, moment, výsledek atp.) tě na olympijských hrách zaujal a proč?

Těžko hodnotit nebo dokonce vyzdvihovat. Pro mne byla naprosto úžasná Kateřina Emmons (vždycky si vzpomenu na OH v Mexiku a olympijskou medaili, kterou nám letos na jarní setkání v Plzni přinesl ukázat Jan Kůrka), plavec Michael Phelps i Bára Špotáková. Moc mi bylo líto Štěpánky Hilgertové – ale to je sport, ne vždycky to vyjde.

Jak hodnotíš výsledky českých hráčů?

Jestli myslíš na olympijských hrách, tak musím říct, že jsem po prvním setu Petrovy dvouhry (Míra Hucl to sledoval a poslal SMS – v tu dobu jsme ještě neměli ČT 4) věřila, že fakt vyhraje. No, dopadlo to jinak, ale myslím, že hrál výborně. Kristina svoji příležitost chytla jaksepatří za pačesy a bylo to skvělé!

Jestli máš na mysli výsledky českých hráčů obecně, tak to já opravdu jenom zírám.

Pomalu se dostáváme ze světa domů. Který moment letošního roku se zapíše do padesátileté historie českého badmintonu?

Těžko říct, historie se k některým událostem chová docela necitlivě. Pro mne bylo naprosto nezapomenutelnou událostí Mistrovství ČR dospělých v Praze, hlavně pak ta sobotní večerní společenská část (ale nejenom ta). Potkala jsem tam spoustu lidí, které jsem neviděla léta,ten večer byl úžasným způsobem zvládnutý, no prostě – to se nebude opakovat…

Kdo se pro Tebe stal osobností roku a proč?

Odpustil bys mi, kdybych uvedla člověka z úplně jiné oblasti než je sport? Počátkem prosince byl náš spolužák zvolen předsedou Akademie věd. Je pro mne symbolem poctivé a soustavné celoživotní práce v jednom odvětví lidské činnosti.

Jaký okamžik, zápas, turnaj, výsledek, zážitek, apod. bys vyzdvihla?

Nemůžu nevzpomenout na konec března 2008, kdy Lucka Havlová získala mistrovské tituly ve všech disciplinách na M ČR kategorie do 17 let. Dokázala to a všichni jsme jí to přáli.

Jaké jsou tvé osobní ambice pro rok 2009?

Moc si přeji, abych zvládla své současné zdravotní problémy. Čeká mne výměna kyčelního kloubu, ještě nevím, kterou stranu si doktoři vyberou (výměnu by potřebovaly oba, ale to prý bohužel najednou nejde). Doufám, že stihnu dát se do pořádku natolik včas, aby to neohrozilo dění u nás v oddíle (příprava MČR, výjezdy s dětmi na různé turnaje venku), ale přece jen spoléhám na pomoc svých mladých spolupracovníků. S bolestí je to těžký a tak jen doufám, že bude zas lépe.

Co bys přála českému badmintonu do příštího roku a do dalších padesáti let?

Aby měl na to, co chce dělat, dost nápadů, lidí i peněz. Aby ho z olympiády nevyštípaly jiné mohutně se rozvíjející sporty, aby ho nepřeválcovaly ani na domácí scéně. Aby si ho oblíbilo čím dál víc těch, které by pan Doc. Vychytil rozhodně neoznačil za „biologický odpad“, aby bylo čím dál víc míst, kde lze přijít a hrát.

(Třeba i u nás v Plzni, která v tomto směru poněkud zaostává …)
 


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník