Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 

Podrobné info na stránkách
badmintonckrumlov.cz

Six Nations Future Cup 2008

 
V Českém Krumlově se na konci tohoto týdne uskutečnil turnaj sedmnáctiletých hráčů a hráček ze šesti evropských zemí. Po soupeření družstev si chlapci a dívky z Belgie, Rakouska, Slovinska, Španělska, Švýcarska a České republiky zahráli soutěž jednotlivců. A Češi se ukázali jako výborní hostitelé! 

Dobrý hostitel totiž připraví pěkný turnaj, to se stalo v Českém Krumlově tradicí. Již před několika sty lety Rožmberkové pořádali údajně velmi dobré oslavy a hostiny ve stylu „carpe diem“. Ale jen připravit pěkný turnaj nestačí. Dobrý hostitel také nechá vítězit své soupeře. I v tomto se našim juniorským hráčům a hráčkám „dařilo“.  

V soutěži družstev český výběr ve složení Kateřina Krejčová, Tereza Lajdová, Alžběta Bášová, Kateřina Hejdrychová, Vojtěch Šelong, Martin Šída, Pavel Vraník a Adam Mendrek obsadil po dvou porážkách 1:6 od Belgie a Švýcarska třetí místo ve skupině; nebyl to šťastný los, oba naši soupeři se později utkali ve finále, kde po výsledku 4:1 zvítězila Belgie. V boji o páté místo už se nám dařilo lépe. S Rakouskem to byla sice také porážka, ale alespoň 2:5.  

V soutěžích jednotlivců už to šlo mladým českým hráčům přeci jen nepatrně lépe. Pár Vojtěch Šelong – Tereza Lajdová postoupil ve smíšené čtyřhře do čtvrtfinále; při troše štěstí a větším klidu v koncovce třetího setu se slovinskou dvojicí mohli postoupit i do semifinále.  

Ve dvouhrách zaznamenali domácí hráči pouhé jedno čtvrtfinále, o které se postarala nejvýraznější česká osobnost na turnaji – Alžběta Bášová. Právě Alžběta má prsty i v jediném medailovém úspěchu. Spolu s Kateřinou Hejdrychová ve čtyřhře dívek obsadily třetí místo.  

Turnaj šesti národů se po organizační stránce vydařil výborně a po té herní… Ehm… Ne tak dobře. Tak nezapomeňte, mladé české naděje, až pojede na některý evropský turnaj, už nebudete v roli hostitelů a můžete směle útočit na první místa. Jen k tomu bude zapotřebí pořádně a zodpovědně trénovat.   

Závěrečné slovo nemůže patřit nikomu jinému než trenérovi juniorské reprezentace Petru Koukalovi st.: „Perfektně připravený a zorganizovaný turnaj za účasti České republiky a 5 velmi silných týmů měl jedinou vadu na kráse a tou byl výsledek našich hráčů. I s přihlédnutím ke skutečnosti, že jsme měli výrazně nejmladší družstvo na turnaji musím konstatovat, že až na výjimky nám Evropa zatím dost utíká.  

Větší problém, než ve výsledcích samotných vidím v herním projevu našich hráčů. To se týká především chlapců, kde mimo nejmladšího Adama Mendreka nemáme v současné době mezi ročníky 1993 - 1995 hráče, který může se svojí stávající hrou uspět v juniorském evropském badmintonu. Všechno je to pomalé, rozvláčné a nedůrazné, hráči nejsou ani po kondiční stránce dobře připraveni a to v součtu znamená, že v utkáních s podobnými soupeři jako byli tady v Českém Krumlově sbíráme spíš body než sety a zápasy.  

U děvčat je situace přece jen lepší, což koneckonců potvrdily i jejich výsledky, ale i tady je jistě co zlepšovat. Pro obě kategorie platí ještě jedna velmi důležitá věc a tu bych rád opakovaně zdůraznil. Pokud se hráči nebudou pravidelně zúčastňovat mezinárodních turnajů, nebudou mít možnost zjistit, že v jejich přípravě něco pokulhává a že moderní badminton kráčí jiným směrem než oni.

Myslím si, že řada z těch, kteří tady poprvé v životě startovali v týmové soutěži s nápisem CZECH REPUBLIC na zádech, poznala, že mezinárodní zkušenost je devíza, která je nenahraditelná.“

Pepa


Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník