Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
  

Jaký byl rok 2008 pro Petra Koukala? Jedinečný, nezapomenutelný a plný olympiády

Rok 2008 se schoulil u kamen, s přicházející zimou osmý rok pomalu odchází. Ale nikoliv do zapomnění. Byl to rok, kdy český badminton slavil výroční 50. let od svého vzniku. Velkolepému ohňostroji oslav dodaly na síle rovněž výkony českých badmintonistů – a nemyslím jen výkony hráčů a hráček.

Petr Koukal a Kristína Ludíková se zúčastnili olympijských her, Jana Honnerová jako lajnová rozhodčí rozhodovala zápas desetiletí, finále olympijských her ve dvouhře mužů, a Mojmír Hnilica se na konci roku stal jediným rozhodčím na světě, který má dvě nejvyšší rozhodcovské licence. A to jsou jen vrcholky ledovce či přesněji špička badmintonového míčku, tvrdé smeče přímo na čáru.

A Petr Koukal má smeče opravdu tvrdé.


Jaký byl rok 2008 z tvého pohledu?

Jedinečný, nezapomenutelný, plný olympiády.

Asi až do konce života se mi při vyslovení roku 2008 vybaví olympijské hry v Pekingu. Nejen samotný badmintonový turnaj, ale také celková atmosféra v Pekingu. Určitě si také vzpomenu na skvělé lidi, které jsem díky olympijským hrám měl možnost poznat a v neposlední řadě také na obrovskou motivaci do další práce, kterou jsem si z Pekingu přivezl.
  

Jaký byl badmintonový rok 2008 z tvého pohledu?

Věřím, že pro český badminton rok úspěšný. Už jen dvojnásobná česká účast hráčů v Pekingu je sama o sobě obrovským úspěchem, za kterým není jen rok kvalifikačních turnajů, ale nepředstavitelná dlouholetá dřina, která tomu předcházela.

Mimo účasti na hrách měl český badminton několik dalších úspěchů. Myslím si ale, že není dobře plácat se po zádech a být spokojení se současnými výsledky. Pokud se má český badminton posunout dál, čeká ho dlouhá a náročná cesta.
 

Vrcholem roku byly bezesporu olympijské hry? Jak a kde jsi je sledoval?

Živě přímo z dějiště her.
 

Jaký hráč (zápas, moment, výsledek atp.) tě na olympijských hrách zaujal a proč?

Překvapilo mě finále mužské dvouhry, resp. výkon Lin Dana. Skloubením jeho rychlosti, nasazení, obratnosti a herních dovedností pozvedl podle mého názoru badminton do úplně jiné dimenze.

Vždyť v jednom momentu se dokázal po smeči ze zadního forhendového rohu dostat na dva kroky až na pásku v předním backhandovém rohu sítě, kde následně výměnu ukončil! Na dva skoky!?
 

Jak hodnotíš výsledky českých hráčů?

Celý rok jsem měl dost starostí sám se sebou, takže jsem až tak pečlivě nesledoval turnaje juniorů. Samozřejmě ale vím, že některé dobré výsledky se podařily.

Bohužel, musím ze své vlastní zkušenosti říci, že výsledky v juniorských kategoriích neznamenají ve vrcholovém seniorském badmintonu téměř nic a že je chyba se k nim upínat a dávat jim velkou váhu. Nezpochybňuji, že je úspěch, když se podaří českým hráčům uhrát medaile na circuitových turnajích, ale nejdůležitější je následný přestup do kategorie seniorů a jak se s tím dokáží sami hráči vyrovnat.

V kategorii dospělých bych si přál hlavně větší účast mladších hráčů na evropských turnajích. Jen tam totiž mají možnost získávat tolik cenné a důležité zkušenosti. Samozřejmě ale na tyto turnaje musí být dostatečně herně a fyzicky připraveni, čehož se v českých klubových podmínkách těžko dosahuje.

Jinak mě potěšila účast našich veteránů na ME ve Španělsku!

A konkrétní výsledky jednotlivých kategorií mi nepřísluší hodnotit.
 

Pomalu se dostáváme ze světa domů. Který moment letošního roku se zapíše do padesátileté historie českého badmintonu? 

Účast dvou českých hráčů na olympijských hrách v Pekingu.
 

Kdo se pro tebe stal osobností roku 2008 a proč?

Lin Dan. Jednak svými výkony, které předváděl celý rok, ale především naprosto geniální, jednoduchou, rychlou a maximálně účinnou hrou ve finále dvouhry mužů proti Chong Wei Lee.
 

Jaký okamžik, zápas, turnaj, výsledek, zážitek apod. bys vyzdvihl.

Znovu Lin Dan. Na dva skoky křížem ze zadního rohu až na pásku sítě.

Ale velmi mu konkuruje Taufik Hidayat svoji smečí na turnaji v Hong Kongu. Seděl jsem přímo u kurtu a podle mého názoru ještě nikdy nikdo nedokázal zasmečovat rychleji. Velká škoda, že na tomto turnaji neměřili rychlost smečí, jsem přesvědčený, že by to byl nový rekord.
 

Jaké jsou tvé osobní ambice pro rok 2009?

Především se zlepšovat herně. To ovšem obnáší dlouhodobý tréninkový pobyt na asijském kontinentu. Právě teď je vše v období plánování. Vrchol sezóny je srpnové Mistrovství světa v Indii a jako tajné přání mám postup na světovém žebříčku mezi 25 nejlepších.
 

Tajné přání už není tak tajné. Co bys popřál českému badmintonu do příštího roku a do dalších padesáti let?

Aby se stal uznávanějším, populárnějším a profesionálnějším sportem.


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník