Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 

Ing. Zdeněk Musil, předseda ČBaS: Rok 2008 byl výborný


Rok 2008 se schoulil u kamen, s přicházející zimou osmý rok pomalu odchází. Ale nikoliv do zapomnění.

Byl to rok, kdy český badminton slavil výroční 50. let od svého vzniku. Velkolepému ohňostroji oslav dodaly na síle rovněž výkony českých badmintonistů – a nemyslím jen výkony hráčů a hráček.

Petr Koukal a Kristína Ludíková se zúčastnili olympijských her, Jana Honnerová jako lajnová rozhodčí rozhodovala zápas desetiletí, finále olympijských her ve dvouhře mužů, a Mojmír Hnilica se na konci roku stal jediným rozhodčím na světě, který má dvě nejvyšší rozhodcovské licence. A to jsou jen vrcholky ledovce či přesněji špička badmintonového míčku, tvrdé smeče přímo na čáru.

Končící rok se pokusíme zhodnotit s několika osobnostmi českého badmintonu – nemůže nezačít předsedou Českého badmintonového svazu Ing. Zdeňkem Musilem.

Jaký byl rok 2008 z tvého pohledu?

Letošní rok považuji celkově za úspěšný a věřím, že jeho závěr příliš neovlivní problémy, s kterými se začínáme střetávat v pracovním životě. Doba asi ještě přinese významné změny a ne všechny se budou týkat pouze badmintonové oblasti.  

Jaký byl badmintonový rok 2008 z tvého pohledu?

Jako předseda svazu ho považuji za výborný!

V úvodu sám zmiňuješ hlavní úspěch, kterým bezesporu byla naše dvojnásobná účast na olympijských hrách po 16 letech. Řada hráčů dosáhla na mezinárodním poli velkých individuálních výsledků, v soutěžích družstev jsme bohužel významného úspěchu nedosáhli.

Myslím si, že pořadatelům se vydařil slavnostní večer při MČR, kterým započaly oslavy padesáti let badmintonu u nás a snad se zúčastněným dobře vzpomínalo i na dalších místech.

Vrcholem roku byly bezesporu olympijské hry? Jak a kde jsi je sledoval?

Měl jsem to štěstí být přímo v centru dění a i s odstupem času musím říci, že to bylo úžasné a nezapomenutelné!

Jaký hráč (zápas, moment, výsledek atp.) tě na olympijských hrách zaujal a proč?

Jestli mohu, zmínil bych tři.

V prvé řadě sobota večer a finále mužské čtyřhry – to byly okamžiky pro opravdové fandy našeho sportu, protože badminton, který předvedla ta čtveřice mužů byl prostě fantastický.

Hned těsně druhým momentem je pro mne naprosto devastující způsob, jakým smetl ve finále Lin Dan svého soupeře z kurtu. Malajci Chong Wei Lee se obecně hodně věřilo, ale tohle byl večer jednoho muže!

Třetím bylo pro mne překvapení ve smíšené čtyřhře. Následující výsledky tohoto páru však ukázaly spíše mou neznalost.

Jak hodnotíš výsledky českých hráčů?

Myslím, že výsledky na olympijských hrách už jsem hodnotil mockrát.

Petr Koukal odehrál v průběhu roku několik velkých zápasů i na turnajích Super series, Kristíně se po hrách začalo dařit, ale mnoho turnajů v závěru roku neobjela.

Zranění bohužel vyřadilo Honzu Fröhlicha.

Druhý Honza (Vondra) potvrdil, že je schopen odehrát výborný turnaj (Rusko, Slovinsko), ale udržet formu po delší dobu je pro něj stále problém.

Další mladší hráči – Pavel Florián, Jakub Bitman, bratři Kopřivové potrdili vzestup výkonnosti a věřím, že to tak bude i v příštím roce.

Řady výborných výsledků dosáhli naši junioři. Vzhledem k tomu, že na Mistrovství Evropy juniorů budeme obhajovat mimořádné úspěchy z minula jsem rád, že to není jen o jednotlivci, ale je jich celá řada, což je snad příslibem zejména pro soutěž družstev. 

Pomalu se dostáváme ze světa domů. Který moment letošního roku se zapíše do padesátileté historie českého badmintonu? 

To je těžká odpověď. Jistě to bude účast na olympijských hrách.
Statistici možná zaznamenají, že náš hráč poprvé vyhrál zápas na Super Series.
Někteří si možná očas vzpomenou na slavnostní večer v pražském hotelu Step. 

Kdo se pro tebe stal osobností roku 2008 a proč?

Nekladeš lehké otázky.

Vzhledem k tomu, že úplně mimořádný jednotlivý výsledek naši hráči letos nezaznamenali, obrátím se do zahraničí.

Osobně považuji za naprosto mimořádné výsledky Tine Rasmussen, které se podařilo prolomit naprostou nadvládu čínských – a je jedno s jakým pasem nyní hrají – hráček ve dvouhře a zvítězit na několika světových turnajích.

Jaký okamžik, zápas, turnaj, výsledek, zážitek apod. bys vyzdvihl?

Nemohu se neopakovat – mimo nástupu na plochu „Ptačího hnízda“ je to finále čtyřhry mužů a singlu v Pekingu.

Jaké jsou tvé osobní ambice pro rok 2009?

Opět musím odpovědět jako předseda svazu.

Jde to možná až na samou „dřeň“, ale hlavním cílem je udržet finance svazu v takovém stavu, abychom byli schopni plnit v termínu své závazky a neomezit výjezdy našich hráčů na turnaje do zahraničí.

Výhled není vůbec růžový a spíš se dá očekávat další zhoršení, bohužel!

Co bys popřál českému badmintonu do příštího roku a do dalších padesáti let?

Do příštího roku určitě uspět na Mistrovství Evropy juniorů a dospělým hráčům hodně turnajových vítězství v sobotu či v neděli. Asi víš, co tím myslím!

PS: Jak to Zdeněk myslel? Evropské turnaje se hrají tím způsobem, že v sobotu sehrají hráči čtvrtfinále a semifinále, v neděli potom finále. Pokud by naši badmintonisté postupovali pravidelně do sobotním bojů, bylo by to velmi dobré, pokud až do neděle, bylo by to výborné!


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník