Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 

  

Radek Votava - trenér roku 2007 hodnotí na začátku roku 2009 olympijský rok 2008


Radek Votava, mimo jiných trenér Martiny Benešové a Pavla Floriána, nejúspěšnějších medailistů na MČR 2008, a trenér roku 2007 vyhlášený na slavnostním večeru tamtéž.

Jaký byl rok 2008 z tvého pohledu?

Velice časově náročný a plný zajímavých zážitků a zkušeností.

 
Jaký byl badmintonový rok 2008 z tvého pohledu?

Myslím, že úspěšný.

V klubu mám kamarády-spolupracovníky, se kterými vedeme klub, věnujeme se více než
sto padesáti členné členské základně, která soutěží ve všech kategoriích na všech úrovních.

 
Vrcholem roku byly bezesporu olympijské hry? Jak a kde jsi je sledoval?

V Českém Krumlově byl v době olympijského badmintonového turnaje mezinárodní kemp, tak jsem sledoval průběh her v klídku na internetu a v televizi.

Času jsem si našel hodně, byl to zážitek.

 
Jaký hráč (zápas, moment, výsledek atp.) tě na olympijských hrách zaujal a proč?

Finálový zápas ve dvouhře mužů. Lin Dan předvedl úžasně koncentrovaný a agresivní výkon a Chong Wei čelil tlaku někdy až v neuvěřitelných pozicích, ale na domácí hvězdu neměl ani v nejmenším.

Palce jsem držel ale našim hráčům a všem z Evropy.

 
Jak hodnotíš výsledky českých hráčů?

Když to vezmu věkově odshora, medaile Filipa Týce na ME veteránů je skvělá.

Dvě hráčské účasti na OH, dvě na postu rozhodčích – to je splněný sen.

Velice dobré výsledky dospělých na mezinárodních turnajích (Petr Koukal, Jan Vondra, Pavel Florián, Jakub Bitman, Kristína Ludíková, Martina Benešová a třeba také ještě junioři Lukáš Zevl, Šárka Křížková a Petra Hofmanová) – to je určitě dobrým vysvědčením českého badmintonu.

A výsledy juniorů, kteří jezdí po turnajích v Evropě (které jsou stále kvalitnější), jsou také zajímavé.

 
Pomalu se dostáváme ze světa domů. Který moment letošního roku se zapíše do padesátileté historie českého badmintonu? 

V padesátileté historii již druhá účast na olympijských hrách.

Z pohledu českého badmintonu bych vyzdvihl skutečnost, že na hrách byli Petr Koukal s Kristinou Ludíkovou a že i Jan Vondra, Jan Fröhlich a Martina Benešová prošli olympijskou kvalifikací také úspěšně a jejich postavení na světovém žebříčku bylo takové, že by stačilo na účast na hrách; z České republiky ale mohl jet pouze jeden hráč a jedna hráčka, vždy nejvýše postavený na světovém žebříčku.

 
Kdo se pro tebe stal osobností roku 2008 a proč?

To je těžká otázka.

Někdo řekne ten a ten hráč (pro mě Tine Rasmussen – její rok 2008 byl výborný, 3x prvenství ve dvouhře na turnajích Super Serie), nebo je to rozhodčí nebo trenér (pro mě Mojmír Hnilica – jediný rozhodčí na světě mající nejvyšší certifikaci jako umpire a referee), nebo funkcionář (pro mě Zdeněk Musil – nemusím souhlasit se spoustu věcmi, ale vidím ho světle a hlavně mi připadá, že na sobě neustále pracuje) a nebo někdo z mého okolí (pro mě Pavel Florián – poctivý pracant s neuvěřitelně otevřeným srdcem pro lidi okolo sebe, který nemá až neuvěřitelně v ČR na růžích ustláno).

 
Jaký okamžik, zápas, turnaj, výsledek, zážitek apod. bys vyzdvihl/a?

Výkon Lin Dana na olympijských hrách, sezona Tine Rasmussen, moc se mi líbilo MČR a slavnostní večírek k badmintonovým padesátinám a  výkony českých hráčů na mezinárodních turnajích (viz odpověď dříve).

Mám i jeden negativní poznatek a ten se týká práce okolo obou reprezentací, kde nevidím moc pozitivní práce, spíše osobní zájmy.

 
Jaké jsou tvé osobní ambice pro rok 2009?

Dělat svou práci co nejlépe a být všem okolo sebe prospěšný – to je pro mě motor do práce. Přáním je si najít i více času pro sebe.

 
Co bys popřál českému badmintonu do příštího roku a do dalších padesáti let?

Aby ho vždy vedli lidé s dobrými úmysly, kteří na badminton koukají očima do široka otevřenýma, mající smysl pro určitou spravedlnost a objektivnost.

Hráčům pevné zdraví, jistou pokoru k soupeřům – ta si myslím chyběla v některých důležitých zápasech našim nejlepším (pokoru – uznávat soupeře a nepodceňovat je) a chuť se prát i s nepřízní vyvolávanou okolo nich a také štěstí na losy.

Pro badminton by rozhodně nebylo dobré, kdyby se obecně prezentovalo, že badminton v ČR jsou dva lidé. To je dobré jenom pro ty dva. A tak to přece není.
 


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník