Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
  

Rozhovor s párem Jakub Bitman – Pavel Drančák, kteří v neděli získali svůj první titul mistrů republiky

 
Pár Jakub Bitman – Pavel Drančák získal v neděli svůj první titul mistrů republiky. Zařadil jsem do fronty se mezi náctileté dívky žadonící o podpis. Po dvou dnech čekání jsem se dočkal a na pár minut mi mediální agenti obou mistrů dovolili krátký rozhovor ve VIP salónku jednoho nejmenovaného pražského pěti hvězdičkového hotelu. Deset minut, ne více! Nakonec se Jakub a Pavlem rozhovořili o něco déle a nešetřili úsměvy.

Hoši, zkuste se koncentrovat, prosím, hned od začátku, a ne jako ve finále, kde jste s Tomášem Kopřivou a Ondřejem Kopřivou prohráli první set 11:21. Kde se stala chyba?

Jakub: Myslím, že určitě trocha nervozity a špatně zvolená taktika. Sice jsme se ujali hned vedení 4:0, ale to hlavně díky chybám soupeřů. Pak však Ondra s Tomášem začli svojí opravdovou deblovou hru a my jim chtěli konkurovat. To však byla chyba, protože v těchto výměnách – drajvy, smeče a rychlé údery – jsme byli s Pájou horší.

Na další dva sety jsme proto začli hrát „českého debla“, kdy jsme jen naráželi a nepouštěli se s nimi do rychlých výměn.

Pavel: Určitě hrála velkou roli nervozita. Přeci jen to bylo naše první finále na MČR. Tomáš a Ondra měli možnost si to zkusit už v roce 2008. Z dalších důvodů bylo určitě začátek na straně proti bílé stěně, kde se podstatně hůř hrálo.
 

Pokud už jste ready, tak můžeme začít. Už ve čtvrtfinále jste měli namále. Ve třetím setu jste s Martinem Heroutem a René Nedělou prohrávali 1:9, alespoň mi to Pavel tvrdil.

Jakub: Je to tak. Možná to bylo 7:1 a 9:3, ale i tak jsme v tu chvíli byli strašně dole. Naštěstí se nám podařila šňůra 6 bodů i díky kvalitnímu podání a dotáhnutím skóre na 9:9 jsme se vrátili zpátky do hry. Ještě jsme prohrávali 17:15, ale opět výborný servis a žádné chyby – opět 6 bodů v řadě a postup do semifinále.

Pavel: Já myslel 1:7, ale někdo mi řekl, že 1:9. A přeci mnohem zajímavější historky jsou „z větší propasti“. (úsměv)

Sedlo nám skvěle podání a dotáhli to na 9:9. Poté to byla „tahanice“ bod po bodu až do stavu 17:17, kdy se nám podařilo odskočit na konečných 21:17 a mohli si v semifinále zopakovat těšínské finále. (úsměv)


 

Ano, nakonec jste třetí set otočili a v semifinále si zahráli s námi. Oproti týden starému mači v Českém Těšíně to byla pohoda, vyhráli jste na dva sety.

Jakub: V Českém Těšíně jsem hrál špatně, byl jsem psychicky velmi slabý a nevěřil si. Díky dobrému čtvrtfinále jsem ale pochopil, že k tomu nemusím mít důvod.

Trochu jsme se báli opět rychlé hry, drajvů a tvojí kvality v rozehrávce, ale naštěstí jste nám oba dva trochu pomohli, zejména asi 5 zkaženými returny v každém setu.

Pavel: Největší cíl, který jsme si kladli na srdce, byl vyhnout se drajvům.

Poté se nám poměrně dařilo pohlídat si síť a vyhnout se tak zbytečnému přechodu z neutrálních balonů do obrany; to se nám v Těšíně ani trochu nedařilo.
 

Vy jste si vůbec na turnaji vyřizovali účty. Ve finále jste porazili Tomáše s Ondřejem, kteří vás porazili v prosinci v Kopřivnici. Jaké bylo finále z vašeho pohledu?

Jakub: Hlavně nervózní. Já s Pájou v prvním setu a od půlky druhého Kopřiváci a pak se mi zdálo, že hlavně Tomáš úplně „zdřevěněl“. A hlavně si myslím, že zápas musel být divácky strašně nepohledný. Když jsem na začátku pomohl Ondrovi s Tomášem stáhnout náskok několika bodů třemi zkaženými returny a jedním servisem, říkal jsem si, že takhle to nejde.

Od té doby, jakobych si opět víc věřil. A po přestávce druhého setu jsem začal věřit, že to můžem dotáhnout k vítězství.

Pavel: Jak jsem již řekl, ze začátku trochu nervózní. Druhý set už jsme neměli co ztratit, tak se hrálo příjemně. Akorát škoda náskoku 9:5, kdy jsme pokazili 3 příjmy a 1 podání ale nakonec jsme se za soustředěné hry znovu ujali vedení, které si do konce setu pohlídali.

Třetí set jsme si po změně stran udělali 5 bodový náskok, který si do konce zápasu pohlídali kvalitním příjmem.
 

Otázka pro Pavla. Jak známo, na mezinárodní scéně Jakub hraje se Zvonimirem Durkinjakem. Neměl bys dostat po českém titulu, Pavle, více šancí?

Pavel: Je to zvláštní… Hrávali jsme s Kubou spolu asi 5 let, ale před 3 roky řekl, že čtyřhry hrát nebude. Poté přišla nabídka od Zvonimira a už zase čtyřhry hraje. (úsměv)

Já jsem letos našel parťáka(s prioritní disciplínou čtyřhra), s kterým si rozumím jak na kurtě tak i mimo něj. Teď na MM Rakouska s Petrem Jelínkem zkusíme, jestli to spojení bude dobré. Já věřím, že ano.
 

Otázka pro Jakuba. Jak známo, na mezinárodní scéně Jakub hraje se Zvonimirem Durkinjakem. Nedostane po českém titulu Pavel více šancí?

Jakub: O tom jsme zatím vůbec nemluvili. Stačili jsme jen ve dvou vypít nějakou limonádu na oslavu a ještě to půjdeme potvrdit s ostatními lidmi. (úsměv do davu fanynek)
  

Pro vás to byl první titul. Jaké to je zažívat mistrovské pocity?

Jakub: Hned po podání rukou jsem měl nejdřív slzy v očích. Chvilku po utkání jsem si říkal – super, další titul MČR. Ale asi až po několika hodinách mi došlo, že to nejsou U13,15,17 nebo 19. Určitě i ty juniorské tituly byly příjemné, ale toto umístění stavím opravdu hodně vysoko. Juniorský a dospělý badminton je opravdu velký rozdíl.

Pavel: No je to krásné… Nejde to popsat slovy… (dojatě se odmlčí)

V tu chvíli nám vytryskly slzy, poté nám to ani moc nedocházelo a večer u limonády a FIFY 2008 jsme to znovu oplakali. (úsměv)

Ale jak někdo (asi 6 lidí) zmínilo po naší výhře, teď to s nima bude doopravdy k nevydržení. Tak asi měli pravdu. (smích k nevydržení)
 

Jaké bylo mistrovství z vašeho pohledu?

Jakub: V singlech, i kvůli losu, nevidím žádné velké překvapení. Mě osobně mrzí, že jsem nevydržel s Honzou Fröhlichem hrát vyrovnanější zápas. Hlavně mi opět trochu ujely nervy a Honza, známý kliďas, toho využil beze zbytku. I když jsem v prvním setu vedl už 14:8. V mixu jsem nečekal, že by se pár Herout-Titěrová dostala do finále, zejména kvůli tomu, kolik toho Evča natrénovala; spíše nenatrénovala. (úsměv)

V deblu jsem ovšem její titul s Hankou Milisovou čekal. Hrají spolu tak dlouho, že když to nejde jedné, tak to vyhraje ta druhá.

A co se týče pořadatelství, tak nejsem ten pravý, který by měl kritizovat, nebo hledat záporné stránky. Určitě plus byla druhá hala na rozcvičení a rozehrání a blízkost ubytování.

Pavel: Dravé mládí většinou podlehlo zkušenosti, takže se příliš velká překvapení nekonala.

Co mě určitě zaujalo bylo 3. místo Martiny Vackové a Honzy Štiky v mixu.
 

S nadějemi hledíme k blížícímu se Mistrovství Evropy družstev – jakou šanci má podle vás český tým? 

Jakub: Skupina Anglie, Skotsko, ČR a Wales je až úsměvná. Nikdo asi nepochybuje o postupu Angličanů v čele s hvězdami typu Anthony Clark, Nathan Robertson nebo Tracey Hallam a Donna Kellog. Skotové mají silnou Susan Hughes a tým Walesu nejspíš potáhne Richard Vaughan.

Rozhodně to nebude lehké a velkou roli budou hrát párové disciplíny, ve kterých jsou všichni Britové tradičně hodně silní. Věřím ve vítězství nad Walesem a boj o druhé místo ve skupině proti Skotsku. Angličané si myslím zopakují loňské finále s Dány.

Pavel: Myslím si, že druhé místo za Anglií by byl velice krásný výsledek.
 

O vás je známo, že nedostatkem sebevědomí netrpíte. Budete za rok ještě silnější a krásnější a vyhrajete znovu?

Jakub: Tady bych tě malinko opravil. Moje sebevědomí, hlavně na kurtě v posledních týdnech bylo spíše na té opačné straně, než je tu psáno. Snad mi letošní titul pomůže zase získat ho zpátky. A také věřím, že mi v tom pomůže i můj trenér Míša Turoň, který má na našem vítězství v deblu také velkou zásluhu.

A jestli budeme silnější a krásnější… (krásný a zasněný úsměv)

Na to se nehraje a jestli za rok obhájíme titul výsledkem 30:29 ve třetím setu, bude to úplně jedno, jak jsme při tom vypadali. Ale abych úplně nelhal, tak snad se budeme líbit, to vždy každého potěší. (úsměv)

Pavel: Tak silnější a krásnější určitě budeme. (úsměv)

Ale zda si spolu zahrajeme i příští MČR, zůstává nezodpovězeno.


Pepa

Máte-li jakýkoliv dotaz ohledně badmintonu a na našich stránkách jste nenašli odpověď, napište mail na adresu jrubas@seznam.cz. Bude-li to v mých silách, rád vám na něj odpovím.


Přečtěte si další články

 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník