Oficiální partner

Kristina Ludíková

Oficiální stránky mistrovství:

Mezinárodní mistrovství ČR - finále

Dvě vítězství Rasmuse Bondeho a Christiny Pedersen, dvě překvapivé ruské účasti ve finále, dva téměř shodné ženské výsledky, dvě vítězství druhých nasazených dvojic – finálový den nabídl přes dvě hodiny výborného badmintonu.

Arvind Bhat (Indie) vs. Jürgen Koch (7. Rakousko) 21:18 a 21:13, 36 minut

Nevím kolik zbylo na rakouských loukách čtyřlístků, ale pravděpodobně moc ne. Jürgen na svou účast ve finále potřeboval minimálně dvě tři tuny malého zeleného štěstí. Ač jeho kondice nepatří k nejlepším, dokázal na tři sety zdolat Bena Beckmana (Anglie), Villeho Langa (Finsko) i Hanse-Kristiana Vittinghuse (Dánsko) – a především v zápase s Hansem-Kristianem dokázal mistrně rozkouskovat hru, takže stihl postupně nabrat druhý, třetí i čtvrtý dech a zvítězit.

Ale ve finále se do svého soupeře pustil, jako by spěchal na vlak, což nebyla nejvhodněji zvolená taktika. Arvind se během turnaje prosazoval svým skvělým během a nejinak tomu bylo i ve finále. Oba hráči vsadili na útočnou hru – vzhledem ke svému obvyklému hernímu pojetí poněkud překvapivě. Arvind byl na tento styl fyzicky připravený přeci jen lépe, zvládl klíčovou koncovku prvního setu a po 36 minutách finálového utkání dokonal svou cestu z kvalifikace až na turnajový vrchol.

Toto utkání zahajovalo přenos na České televizi. Snad si jej diváci užili,
byl to jediný delší přenos z badmintonu v tomto roce.

Kasper Henriksen – Rasmus Bonde (2. Dánsko) vs. Frederic Mawet, Wouter Claes (1., Belgie) 21:17, 18:21 a 18:21, 50 minut

Rasmus, v úvodu článku zmíněná hvězda turnaje, má již i hvězdné manýry. Patří k nim i ne zcela vhodné chování ke svému dublovému partnerovi. Pokud by Kasperovi v závěru druhého setu trochu pomohl, třetí set by se určitě nehrál.

Kasper s Rasmusem vyhráli v prvním setu 21:17 a ve druhém vedli 15:6. Potom však Frederic s Wouterem, kteří již ťukali na dveře rezignace, začali hrát především na Kaspera. Tomu se první „sólovýměny“ nepodařily a když ho navíc svým chováním podpořil i Rasmus, belgický pár druhý set otočil.

Ve třetím setu se situace lehce obrátila – za stavu 18:17 pro Frederica a Woutera se Dánové vzchopili a čtyřmi úspěšnými míči v řadě získali nejen set, ale i zápas a hlavně turnajové vítězství.

Po vítězném utkání už se usmívali nejen na sebe, ale i na své okolí.
Henrik se usmíval zleva, Rasmus zprava.

Christina Pedersen, Mie Schjott Kristensen (2. Dánsko) vs. Elena Shimko, Tatiana Bibik (Rusko) 21:11 a 22:20, 30 minut

Christina, v úvodu článku zmíněná hvězda turnaje, zvládla spolu s Mie finálové utkání téměř bezchybně. V prvním setu dánská dvojice využila nervozitu – atmosféra finálového zápasu – ruských hráček, kteří naopak v koncovce setu druhého využily nervozitu – blízkost vítězství na turnaji – Dánek.

A když Elenu a Tatianu jejich trenér hnal pouze „vperjod“, přinesly si do koncovky druhého setu vedení 19:15. Potom se ale Christiane a Mie rozpomenuly na své lepší údery a závěr setu otočily ve svůj prospěch; do hry navíc vstoupil třetí druh nervozity – to když se Ruskám nedařilo dotáhnout dobře rozehranou koncovku do úspěšného konce.

Není důležité jak hrajete, ale jak se na vaší hru dívá váš trenér.
Dánská trenérka se na to občas nemohla dívat, ale i tak Christina a Mie vyhrály.

Rachel Van Cutsen (8., Nizozemí) vs. Elizabeth Cann (1., Anglie) 21:10 a 22:20, 29 minut

Colin Haughton, trenér Elizabeth, který si celý první set na židli za kurtem vysloveně protrpěl, trpělivě zapisoval chyby své hráčky. V přestávce mezi sety spustil vodopád slov – byl to vodopád živé vody. Elizabeth lehce pozměnila taktiku, přestala dělat jednoduché chyby a po setu jednoznačném přišel set vyrovnaný.

V jeho úplném závěru si Rachel nanečisto zkusila radost nad vyhraným turnajem, to když považovala svůj úder od sítě za dobrý. Tento názor ale nesdílel čárový rozhodčí, takže se hrálo dál. Ale Rachel si znovu vypracovala setbol a napodruhé se už mohla radovat naplno.

Štěstí? Muška jenom zlatá. Personifikací štěstí byla zlatá Rachel.
(ta fotka by měla jít, zvětšená nic moc, ale zmenšená ujde)

Christina Pedersen, Rasmus Bonde (4., Dánsko) vs. Elena Chernjavskaya, Anton Nazarenko (Rusko) 21:19 a 21:12, 27 minut

Poslední finálový zápas rozhodl první set. Rasmus a Christina v něm vedli už 17:12, ale Anton a Elena dotáhli na 17:17. Závěr setu ale patřil dánské dvojici, stejně jako druhý set, kde use utkání již jen dohrávalo, zejména poté, kdy Dánové ze stavu 6:6 odskočily na 12:6 a s tímto odskokem společně dohopkali ke druhému turnajovému vítězství.

I pro badmintonového fotografa platí "jednou jsi dole, jednou nahoře".